| Disperatu a întrebat:

ma scuzati daca am gresit categoria dar am o intrebare.Semestrul trecut la matematica am trecut cu media 6.Semestrul acesta nu stiu daca iau 4 ( ceea ce mi-as dori). Daca iau mai jos de 4 ce se intampla? Nu am mai ramas niciodata corigent. FUNDA!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai jos de 4 poti lua 3 si atunci vei fi corigent, media anuala nu se rotunjeste.
Daca din calcul iti iese cel putin 3, 50 atunci vei avea media 4 pe semestrul II, deoarece se acorda cel mult 0, 50 puncte in favoarea elevului si media 5 pe an si nu ramai corigent.

| Disperatu explică (pentru Ioandelasal):

Daca nu se rotunjeste atunci cum de la 3, 50 o sa imi iasa 4?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Disperatu):

M-am referit la media pe sem.II, daca iti iese 3, 50 se va rotunji la 4, am fost clar dar n-ai citit atent. De asemenea am spus ca media anuala nu se rotunjeste.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care NU iei cel puţin media 4 pe semestrul 2, vei rămâne corigent pe vară :(

Examenul de corigenţă se dă din TOATĂ materia învăţată pe parcursul întregului an!
La examenul de corigenţă se susţine probă scrisă şi orală.

Vezi alte detalii în "Secţiunea 2 - Examenele organizate la nivelul unităţilor de învăţământ", Art. 210-218 din R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Dacă media anuală nu este cel puţin 5, atunci rămâi corigent!
NU poţi trece clasa dacă NU susţi şi nu promovezi examenul de corigenţă - în acel caz, vei rămâne repetent :(

Toate cele bune.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Mai jos de 4 inseamna ca ramai corigent! Trebuie sa ai cel putin 4 pe al doilea, daca pe primul ai 6.

| Disperatu explică (pentru RedheadOnTheRun):

Ma refeream, cum dau corigenta? In toamna? Daca iau mai jos de 4?

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Disperatu):

Depinde in ce clasa esti. Daca esti a 12-a, o sa dai pe la sfarsitul verii, astfel incat sa apuci a doua sesiune de BAC. Daca nu, prin toamna, parca.

| BogdanDediu a răspuns:

Daca iei 3 ramai corigent daca iei 3.50 nu mai ramai corigent dar e asa de greu sa iei patru? laughing

| Disperatu explică (pentru BogdanDediu):

La ce profesor al dracu am...crede-ma.La ultima testare am invatat am luat 8 si mi-a dat 4 pe motiv ca am copiat.Dar pe dq.Chiar invatasem.Dar am tacut din gura i-am spus dirigintelui, si ala mai prost, nu a facut nimic in situatia asta.Si pana la urma asa a ramas.

| BogdanDediu a răspuns (pentru Disperatu):

Muta-te la alta scoala daca ai profesori din astia s-au fa o plangere la director!

| Alice00799007 a răspuns:

Vai maica, ce inteligent esti laughing
Mai jos de 4=corigenta.