| LoStEyEs a întrebat:

:pe s-ar putea sa va para stupid ce o sa va intreb, dar nu vreau sa discut cu parintii despre asta pentru ca dupa aia numai despre asta o sa vorbeasca, si o sa afle tot cartierul, bla bla waiting waiting.
anyway, va rog mult sa luati in serios aceasta intrebarewinking
deci ce credeti? eu cand o sa fiu mai mare ( am 13 ani ) vreau sa ma fac chirurg, dar mi-e frica ca daca nu ma straduiesc prea tare, acea operatie o sa dea gresi, iar persoana aceea o sa moara broken heart broken heart crying nu o sa suport asa ceva crying crying
mi-e foarte frica. dar imi surade aceasta meserie.
pe langa asta, imi place si meseria de a fi avocatwinking dar cum v-am spus, cea mai favorabila este meseria de chirurgwinking dar stiti deja care e problema. va rog mult niste solutii?
Va rog luati-o in serioswinking
fundita + Vot, promit! La cel mai bun raspuns, desigur tongue

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Vad ca esti un copil bun si sarguincios si iti iei viata in serios,ceea ce este foarte bine.
Un singur lucru omiti in calculul tau si sa nu te superi. Faptul ca esti, totusi, copil.
E normal si firesc sa te temi acum de lucrul asta.Este ceva necunoscut,nu ai ocazia sa treci prin asa ceva prea des.
Ceea ce pot eu sa-ti spun este ca,vei creste si te vei maturiza,vei incepe sa intelegi ca si moartea e o parte a vietii,inclusa in ea si general acceptata.
Anii si studiile,plus experientele personale te vor ajuta mult in a te cali,sufletul tau bun si sensibil o sa accepte realitatea implacabila la un moment dat.
Nu caut sa te consolez,doar incerc sa-ti explic ca lucrurile se vor schimba si vei gandi altfel,mult mai matur.
Acum, indreapta-ti atentia numai inspre scopul tau si ai incredere in tine!
Iti doresc din tot sufletul sa iti atingi telul!
Mult, mult curaj!

15 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Părerea mea este că persoanele care vor să devină medici ar trebui să dea mai întîi un test de umanitate, iar acel sacru jurămînt al lui Hipocrate să nu fie un fel de apă chioară, aşa precum sînt jurămintele miniştrilor din România înainte de investitură, ţară în care nu am auzit încă să existe vreun caz, în ultimii 22 de ani, de ministru care să fi fost tras la răspundere pentru toate prostiile pe care le-a făcut în tot timpul acestui mandat.
În al doilea rînd cred că acel individ care a intrat pe băncile acestei facultăţi trebuie să-şi însuşească la perfecţie anatomia omului ( referindu-mă la medicul uman) şi funcţiile tuturor organelor şi aparatele anatomice, şi poate, mai presus de aceasta toate relaţiile ce se crează între diferite organe alecorpului, pentru a preveni eventuale complicaţii post -operatorii.
Apoi, individul pornit pe un astfel de drum, trebuie să ajungă în timp util la concluzia că are sau nu înclinaţia de a profesa în acest domeniu.
Să facă multă practică în acest sens, să urmărească cu atenţie cazurile reale operate de medicii foarte buni specialişti, să înmagazineze în caiete şi apoi în creier toate aceste situaţii constitutive ale cazierului diferitelor cazuri precedente.
Sincer să fiu, e o profesiune extrem de dificilă şi trebuie să ai vocaţie pentru ea. Iar pentru aceia care o fac, şi o fac bine, să le dea Dumnezeu mulţi ani de viaţă pentru a avea cît mai multe şi mai multe operaţii fericite, pentru a putea salva cît mai multe vieţi omeneşti.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Teama aceasta va trece cu timpulwinking frumoasa meserie ti-ai aleswinking sper sa ajungi ce iti doresti tine mana pe cartewinking bafta happy

| FarrellBull a răspuns:

Ceea ce spui tu, nu e imposibil
frica trece pe parcurs
acum iti va fi, dar cand vei mai creste, vei invata cu adevarat tainele chirurgiei si te vei adapta mediului.
daca inveti cum si ce trebuie sa faci, nu are de ce sa iti fie teama.

| FataOreo a răspuns:

Nu te supara, dar din ce zici tu, pare ca ti-e frica de studiu! Daca vrei sa ajungi chirurg, vei face unele cursuri, un anume liceu, o anume universitate... Daca vrei sa ajungii chirurg, nu poti sa faci cursurile de la colt... In primul rand, NU poti face facultataea in Romania! Trebuie ceva de succes! Apoi, dupa facultate, va trebui sa faci toate masterurile si alea-alea, va trebui sa faci cursuri specializate, si nu va trebui sa incepi direct ca chirurg! Vei fi asistenta, apoi vei evolua.
Dar ce te face sa crezi ca vei fi un bun chirurg? Daca stii sa desfaci papusile, nu inseamna ca poti face de toate de acest gen! Crede-ma, e o luuunga lupta pentru acest job! Mai intai gandeste-te de doua ori, apoi ia o decizie!
Sper ca te-am ajutat!

| LoStEyEs explică (pentru FataOreo):

Nu mi-e frica de studiu.straight face nu ai inteles ce-am spus. in al 2-lea rand, nu sunt in Romania, sunt in Portugalia de la 8 ani, si vreau sa fac facultatea in Americawinking happy CRedema, imi doresc foaaaaaaaaarte mult aceasta meserie, si sunt dispusa sa lupt pentru ea, oricat de mult ar trebui! in al 3-lea rand, stiu ca este o meserie foaaaaaaaaaarte grea, dar daca mie imi place, ce sa-i faci tongue e ca si cum cineva te-ar intreba: vai draga, dar tu cum poti sa-l iubesti pe ala?! nu vezi cat de urat e?! M-ai ajutat, dar nu indeajuns straight face cred ca ma confunzi cu alea care vin de la scoala acasa, si in loc sa stee cu burta pe carte, se plimba prin mall, isi fac iubiti iar la sfarsitul zilei uita ca trebuie sa invete. Si eu ma mai duc prin mall, dar nu in fiecare zi. am un orar, si este chiar foarte plin. P.S. Nu m-am gandit de 2 ori, m-am gandit de 10 de ori. Dar de ex daca e sa fie o alta meserie care o sa-mi placa mai mult, o sa o aleg pe aceea, de3si nu cred ca o sa fie una.

| alexralu34 a răspuns:

Pai ar trebui sa ai incredere in tine,si daca vrei sa te faci chirurg si inveti tot ce e necesar na-i de ce sa-ti fie frica, desigur meseria de chirurg e una grea dar orice meserie are riscul ei, asa ca daca inveti,muncesti din greu, asculti si faci practica o sa fi un chirurg bun si no sa faci greseli, ai mai multa incredere in tine, pa

| Razvan03Andrei a răspuns:

Si eu doresc sa fiu tot chirurg, dar in alta tara.Am tot 13 ani si ma pun cu burta pe carte la Engleza+Franceza+Biologie...

Bafta!

| LoStEyEs explică (pentru Razvan03Andrei):

Si eu in acest moment sunt in Portugalia, si invat, pentru ca stiu ca in Romania chiar si cu o meserie buna, tot o sa-si bata joc de tine laughing da, si adoooooor biologiawinking chestiile cu celulele, nutrientii.e una dintre materiile mele preferate tongue BAFTA si tie, la invatat, si sper ca si tie sa ti se implineasca acest vis!winking

| Razvan03Andrei a răspuns (pentru LoStEyEs):

Mersi la fel!

Bafta si tie.

| bendis92 a răspuns:

Intai sa termini facultatea, sa treci prin spitale si o sa te vindeci de frica asta. Important e sa stii si sa fii bun ca sa nu existe indoieli. Oricum, iti faci griji degeaba pana acum, invata, dar distreaza-te, bucura-te din plin (trust mehee hee si nu te mai gandi la asta ca toate o sa vina pe rand, la timpul lor. Numai bine!

| H3Lp3r1 a răspuns:

Salut eu unul te inteleg perfect si eu eram asa la varsta ta dar nu trebuie sa ascunzi nimic de parinti a fost o lectie pe care am invatat-o cu brio va dau un model deci mergi la scoala te bati ai o rana undeva care te doare foarte tare si te ei duap colegi si zici doamne o mica rana o sati treaca deci et ei dupa colegi cand vi acasa oftezi si mama te intreba dc faci asa? tu i zici ceva gen sunt obosit peste 1 zi de doare simai tare si i vine sa i spui mamei adr na ca e o mica rana happy cica seara s-a facut si mai grava durerea si cand s-a uitat la rana nu i venea sa creada cat de mult sa agravat i-a zis mamei ce s-a intamplat la dus rod undeva dar din pacate na a fost prea tarziu si a murit sper ca team facut inteles deci NU ASCUNDE NIMIC ABSOLUT NIMIC de parinti ei iti vor binele mai ales ca daca o sa ii zici ca este vorba despre o meserie cred ca o sa fie foarte fericiti ca vrei sa faci ceva ce iti place sau din astea deci poate o sa te duca la o scoala speciala eu sunt la scoala de muzica pentru asta am vrut sa fac le-am zis parintilor si na is acolo si ma bucutr tare deci zile ac singur nu poti face nimic iti garantez vorbeste cu parinti nu aici pe TPU cine stie cine iti spune o prostie si tu nestiund te ei dupa el si faci ceva rau deci vorbeste cu parinti numai ei te pot ajuta iti doresc succes si sper ca o sa te gandesti bine la ce am spus eu unul iti vreau binele

| LoStEyEs explică (pentru H3Lp3r1):

Sunt mereu cu burta pe carte, si ma straduiesc din rasputeri sa-mi mentin locul ( sunt cea mai buna eleva din claasahee hee ), doar pentru a deveni in realitate acest vis happy apropo, sunt fatahee hee, si am vorbit cu parintii de meseria de avocat, dar s-a intamplat exact cum am descris waiting waiting Acum eu stiu ca ei vor ca eu sa fac o facultate buna, dar nici sa spuna la toata lumea straight face Oricum, ai dat un raspuns foarte bunwinking,

| lorikik a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa discuti cu parinti dai in primul rand fiindca buni sau rai sunt parinti tai.si eu cred ca ar trebui sati urmezi visul si cea ce vrei tu sa faci in viata indiferent de cea ce spune ceilalti din jurul tau

| LoStEyEs explică (pentru lorikik):

Nimeni nu-mi spune nimic, eu mi-am ales aceste meserii, cu toate ca cea mai plauzibila e meseria de chirurg tongue

| lorikik a răspuns (pentru LoStEyEs):

Ok eu am inteles asta, e viata ta faci ce vrei cu ea, daca vrei sa iei sfatul meu in consideratie e ok daca nu, nu e nici o problemabig grin