| HeSty a întrebat:

Pentru elevii care sunt la un liceu cu profil mate-info (bilingv - daca e cazul): ce se face la orele de lb. romana? Daca sunteti pe bilingv, aveti zile in care faceti 7 ore? Daca da, cate? Intreb fiindca ma indrept spre un profil mate-info bilingv si nu stiu la ce sa ma astept. Am auzit ca la liceu profesorii se asteapta sa fi citit anumite carti (profii de romana)

1 răspuns:
| ReZiSTorr a răspuns:

Am terminat mate info anul trecut. Orele de romana in clasa a 9-a si a 10-a sunt in numar de 4.In clasa a 11-a sunt 3 ore de romana, iar in clasa a 12-a din nou 4. Avand in vedere numarul orelor de informatica, pe saptamana poti ajunge si la 7/8 ore de informatica, asta presupune ca o sa ai si 3 ore informatica consecutiv in aceeasi zi, cu conditia sa nu ai o zi pe saptamana informatica.La limba romana profesorii nu se asteapta sa fi citit anumite carti, dar in schimb o sa fi nevoit sa citesti operele pe care o sa le studiezi, romane interbelice, postbelice si altele.Mult succes la liceu, e cea mai faina perioada a vietii! Am terminat anul trecut si inca mi-e dor de liceu.