| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Stie cineva cum se va incheia anul scolar?
Stiu ca se incheie pe 12 iunie,dar nu stiu cum va functiona cu mediile.
De exemplu la unele materii nu am nici o nota cum ar fi fizica,desen,sport, muzica, chimie.
Imi poate explica si mie cineva cum se procedeaza? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am extras mai multe situații din regulamentul publicat de Doamna Ministră, și am formulat un răspuns cât se poate de complet pe TPU. O să ți-l atașez aici.

Situații clare de încheiere a anului școlar 2019-2020.

Prima situație

Dacă elevul are două note, media poate fi încheiată.

A doua situație

Dacă elevul are o singură notă, cea de a doua notă poate fi valorificată pe baza prezenței și activității la cursurile online, NUMAI în cazul în care părintele (pentru elevii minori - sub 18 ani) sau elevul major (peste 18 ani) își exprimă acordul în mod EXPRES.

A treia situație

Dacă elevul are o SINGURĂ notă, iar activitatea la cursurile online nu a fost notată din cauza imposibilității valorificării acesteia sau din cauza refuzului pentru notarea elevului (din a doua situație), atunci cea de-a doua notă o va reprezenta media de pe primul semestru.

A patra situație

Dacă elevul nu are NICIO notă, atunci media anuală va fi media încheiată pe primul semestru la disciplina în cauză.

Situația specială

Daca după toate aceste situații (dacă niciuna dintre cele de mai sus nu este posibilă), iar elevul se află în situație de corigență, atunci elevul va fi notat pe o lucrare sau un proiect, care va fi în favoarea elevului. De această dată, nota aceasta va reprezenta media anuală la materia în cauză.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Anisie asta e cea mai tare! Vom intra in istoria umanității! Vom fi singura țară din lume în care la sfârșitul anului nu vor fi corigenți și repetenți!
crying

1 răspuns: