| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! stiti câteva metode pe care sa le folosesc ca sa iau toate informatiile dintr o carte si sa le si aplic corect eu mi as doar i sa citesc o carte la 3/4zile daca vad ca nu retin sau nu aplic asa bine etc citesc una la săptămână si ex daca azi am citit 100 de pagini, vreau si reusesc sa aplic tot ce zice in cele 100 de pagini

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Și de ce ai vrea să aplici cele 100 pagini? Cărțile pot fi în mare parte gargară sau dau sfaturi pe care autorul cărții nu le-a practicat niciodată.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Obiectivul multor scriitori nu e sa ajute lumea, ci sa faca bani din vanzarea cartii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Plus ca multi scriitori sunt pur si simplu nebuni, in special cei care se ocupa de medicina alternativa si psihoterapie alternativa.

| Mihaiflorin14327 explică (pentru doctorandus):

Bro...eu ma refer la cartile de dezvoltare personala si am citit un si chiar m-a ajutat doar ca ma simt ca si cum aplic prima zi ce zice merge e totul super si dupa nu mai aplic si ajung de unde am plecat

| DataScience a răspuns:

Metoda Feynman, citesti un capitol, iei o coala de hartie si scrii titlul capitolului sau lectiei importante/ideii importante din acel capitol(ii dai un nume de titlu care vrei tu) apoi scrii ideile importante explicate detaliat ca si cum daca ai da unui prieten ar intelege exact care a fost idea. Si faza finala e sa incerci sa explici apoi in cuvintele tale ca si cum ai vorbi cu un copil mic de clasele 1-4 incercand sa ii explici in termeni simplii conceptul. Daca nu ai reusit sa il explici inseamna ca acea parte nu ai inteles-o perfect si ori recitesti notitele detaliate ori recitesti partea acea din capitol sau tot capitolul.