| GriRazvan a întrebat:

sunt clasa a 11 a si azi la scoala profa asculta niste elevi restul oferindu-ne dreptul sa facem ce vrem. eu cu colegul meu radeam de altfel ca toata clasa spre sfarsitul orei razand mai tare profa ne-a zis ca o sa vorbeasca sa ne mute din banca. eu ce drepturi am in situatia de fata si cum pot face sa nu ne mute din banca?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

În mod normal nu știu de ce mi-aș pierde timpul să-ți răspund. Dar, dacă ții tu în mod neapărat, uite că o voi face.
După acel TPU, dacă ai pus punct ( deși nu trebuia) următoarea propoziție începea cu majusculă. Deci „ Sunt clasa a 11 - a". ( observă și cratima dintre 11 și „a".- absolut obligatorie).
Formularea corectă ( nu cea pe care o folosiți voi elevii de astăzi) este „Sunt în clasa a..."
După „niște elevi" trebuia pusă o virgulă.
„Restul oferindu-ne" nu e corect.
Corect ar fi fost „ celorlalți oferindu-ne".
Dacă după „vrem" ai pus punct, următorul text trebuia început cu majusculă. Adică „Eu cu colegul meu...".
După „ râdeam" trebuia pusă o virgulă. Urmează o apoziție sau o incidentă, dacă vrei, „de altfel ca toată clasa", după aceasta urmează din nou o virgulă, dar în cazul de față trebuia pus punct. Urmează o nouă propoziție care se începea cu majusculă „Spre sfârșitul orei".
Acel „râzând mai tare" este din nou o incidentă și se încadrează între virgule.
După „din bancă", dacă ai pus punct, urma o nouă propoziție și deci se va începe cu majusculă, adică „Eu ce drepturi".
În acest text al tău de răspus nu ai pus nicio virgulă, deși se impuneau cel puțin patru.
Amice, la cei 67 de ani ai mei, știu destul de bine limba română și, dacă ți-am atras atenția, o fac spre binele tău. Iar nu ca tu să te rățoiești la mine.
Peste un an și jumătate vei avea BAC-ul.
Dacă tu, în 7 - 8 rînduri, ai realizat a tîtea greșeli de orto grafie, imaginea ză-ți ce catastrofă va fi dacă vei avea de scris vreo trei pagini.
Și atunci te vei întreba de ce ai luat 2 sau 3 în teza de la ro mână.
Să fii sănătos!

| floresdemayo a răspuns (pentru corolav):

Frumos, folositor răspuns!

| GriRazvan explică (pentru corolav):

Iti dau funda pentru cat te-ai straduit sa scrii.

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În afara faptului că, în clasa a XI-a fiind, ortografierea ta în limba română este de nota 2, atitudinea voastră ca elevi ( a întregii clase) a fost de nota ZERO.
O dată că, dacă profa nu v-a implicat în activitatea orei respective asta nu însemna să vă manifestați ca și cum ea nu ar fi fost în clasă.
Și, în al doilea rînd, ați avut o comportare nedemnă și răuvoitoare față de acei colegi ai voștri care erau ascultați. Probabil pentru a li se da niște note care să le rezolve situația școlară semestrială.
Dacă așa ați înțeles voi să vă comportați nu pot spune decît: Halal colegi!
Cît despre drepturile tale, în acest caz, normal mi se pare a fi nule.
Voi cu scandalul și tot voi cu pretențiile!
Aferim!

| GriRazvan explică (pentru corolav):

Bai cetatean european ce esti tu ia zi-mi tu mie exact ce am gresit in exprimare si mai alex gramatical hai mai repede!

| William a răspuns:

Pai frate nu te muta din banca si gata, nu au cum sa te mute cu forta.

| Ionait a răspuns:

Nu ai nici un drept in cazul de fata. Eventual dreptul de a-ti cere scuze de la profa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Drepturi? ce drepturi sa ai? poate obligatii, obligatia de a fii atent si a nu deranja orele.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu, copil neștiutor, învață să-ți ceri scuze, atât de la profesoara ta (spre binele tău!), cât și de la userul @corolav, om cu experiență și citit, care nu te-a jignit, ci doar ți-a demonstrat adevărul.
Lasă-ți orgoliul deoparte, învață să-ți pleci capul când știi că ești vinovat, dar mai ales, nu-ți răspândi incultura pe site.
În rest, îți doresc succes.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa iesi din clasa si sa te invoiesti la ora dumneaei

| ParadiseCaroline a răspuns:

Sper sa nu imi iei raspunsul drept ofensator dar sincer iti sugerez sa scapi de copilarii si sa fi atent la ore in special cele de gramatica pentru ca ai nenumarate greseli si cu toate astea te prezinti nespus de nedreptatit.

| Marcela9Xd a răspuns:

Ii spui ca nu o sa se mai intample iti ceri scuze si ca era o iesire pe moment.