| m3looo a întrebat:

Sunt clasa a9a la cel mai bun liceu de la mine din oras, profil matematica-informatica.Din clasa 1 am fost primul, respectiv printre primii 3 din clasa pana in clasa a8a.Invatam bine, aveam medii chiar mari, la examen la sfarsit de clasa a8a am luat note mari.Cand am venit in a9a,la inceput a decurs destul de bine,cu note de 7, 8,9.Mai pe la sfarsitul semestrului, inceputul semestrului 2 s-a cam schimbat treaba, eu scazand la invatatura si nu stiu de ce.Am luat primul 4 din viata mea si un 3, ambele la chimie.Invat tot ce ni se preda,toate forumulele,dar nu reusesc sa aplic, nu mai tratez cu acelasi interes scoala si incep sa ma descurajez cand vad notele alea...Ce pot face sa ma ridic din nou la aceleasi standarde ca inainte?

Multumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana-n clasa 8-a se invata mai mult lucruri intalnite si verificabile in practica.
Din clasa a 9-a se invata mai multa teorie, chiar si abstracta de multe ori, iar trecerea nu este usoara.
Pe mine m-a ajutat mult sa joc jocuri logice, de exemplu sahul (dar nu numai), care mi-a dezvoltat capacitatea de analizare si deductie logice a lucrurilor neperceptibile prin simturile noastre si gandirea si analiza lucrurilor nepalpabile.
Daca-ti dezvolti fantezia, ajuta mult.
Nu am devenit "de nota 10", doar 7-8, dar am inteles si am redat materiile cu propriile mele cuvinte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-le dracului de standarde, mai bine vorbeste cu parintii sa stabiliti o treaba. Gindeste-te ce vrei sa faci pe viitor, trage tare la alea, si restul da-le naibii. Nu te ajuta absolut cu nimic in viata sa ai note mari. Uite de exemplu stiu in facultate multi care trageau pe brinci pentru bursa si au ajuns niste code monkeys ordinari care probabil nu vor promova niciodata ca team leaderi sau mai sus, in schimb toti aia care aveau 5-7 la majoritatea examenelor sunt pe pozitii de management al proiectelor de ceva vreme, unii dintre ei si-au facut deja afaceri proprii si nu mai trag pentru altii... in fine, prinzi ideea. Nu iti stabili standardele in functie de note, ci in functie de cit te ajuta ceea ce inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Ai putea incerca sa verifici ce a aparut in viata ta in ultima vreme, ceva iti fura concentrarea, poate ai pe cineva nou in anturaj, poate ai un obicei nou de curand si asta nu te lasa in pace, poate ai avut o deceptie intr-un anumit moment sau poate chiar o cearta cu cineva si nu l-ai putut ierta si asta sa te apese in inconstientul tau, mediteaza asa putin si vezi care-i problema, daca nu reusesti singura apeleaza la cineva drag, poate ca Mami te-ar putea ajuta!
Sper ca ti-am fost de folos. Romania are nevoie de geni, nu renunta, nu da-napoi. Fi tare!
bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, am folosit persoana gresit big grin
nu reusesti singur*

| RainbowD a răspuns:

Sa inveti. Nu te speria, ii normal sa mai iei cate un 3 sau 4. Eu am luat toate notele de la 1 la 10 in liceu. Ai doar incredere in tine. Cu ceva munca si perseverenta vei reusi. Succes!

| Anooonimmm21 a răspuns:

Si mie mi s-a intmplat asta. Incearca sa indepartezi un timp lucrurile care te distrag de la invatat, la mine a functionat. Si sa nu lasi notele alea sa te descurajeze, gandeste-te la notele bune. Trebuie sa te straduiesti sa intelegi lectia si daca nu poti singur cere ajutorul unui coleg sau profesorului/profesoarei.
Bafta! happy

| CodyObrain a răspuns:

Bravo ba baiet, ai luat si tu un 4 si te plangi pe internet, ai realizat multe in viata, presupun ca esti mandru de tine ai fost primul din clasa la gradinita.

| Mwvv a răspuns:

Trebuie sa faci exercitii in plus. Nu te descuraja, incearca sa vezi unde n-ai inteles... poti gasi lectiile explicate mai bine pe internet. Inteleg cum te simti, sunt cam in aceeasi situatie, important e sa nu te lasi batut. La liceu nu e ca in generala si e si normal sa ai note mai mici.