| xKracksX a întrebat:

Sunt pe clasa a X-a, profilul tehnica de calcul si as vrea sa ajung pe viitor web designer. Pot sa devin web designer daca raman la acest profil? fac matematica de gradul M2. Dupa terminarea liceului ce facultate ar trebui sa urmez? Rog seriozitate...dau funda celui care ma ajuta!

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Si eu sunt la acelasi profil si web designer implica si desen tehnic.
Eu zic ca acest profil e unul bun de start, adevarata treaba vei face la facultate.
Eu sunt in clasa a 11-a si invat autocad (desenare grafica, schite etc.)
In clasa a 9-a am invatat desen tehnic iar acum trecem pe pc-uri.
Daca vrei ceva in IT indiferent de domeniu in care vei merge iti trebuie neaparat profil tehnic.
Si ca web designer trebuie sa stii si putina programare happy ca sa poti face o treaba buna si fara bug-uri.
Ma rog adevarata treaba sa face la facultate sau la cursuri speciale, nu in liceu.
Concentreaza-te pe materiile de bac si eu zic sa inveti bine fizica, sa dai bac la fizica pentru ca o sa ai nevoie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu confunzi web designul cu programarea web. Sunt doua lucruri total diferite si care in realitate nu au legatura.

Web designul tine strict de partea artistica. Nu ai nevoie de o facultate tehnica ci de una de arte. Web designul presupune doar crearea de designuri in programare de prelucrare grafica gen photoshop.

Programarea web e alta treaba si presupune implementarea designului si a functionalitatii unui site. Asta presupune deja cunostinta unui limbaj de programare si nu are treaba cu partea artistica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca poti ajunge web designer chiar daca ramai la acelasi profil.Conteaza calitatea nu cantitatea! Sper ca te-am ajutat!