| stefundertaker a întrebat:

Salut TPU,

Sunt student la UPB anul I la buget si mi-am dat seama ca nu e pentru mine aceasta facultate. Si doresc sa ma mut de la anul la UNATC, tot anul I bineinteles.

Mi-a spus cineva ca daca imi retrag dosarul acum (sau oricand inainte sa inceapa sesiunea) nu se ia in considerare anul si pot sa intru acolo la buget in toamna fara sa mai platesc nimic.
Este adevarat?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!
Dacă nu ţi-ai retras dosarul ÎNAINTE de a începe anul universitar şi ai fost înscris ca şi student, atunci va TREBUI să PLĂTEŞTI taxa de şcolarizare aferentă anului efectuat la UPB ( pentru ca să poţi să te înscrii "la buget" la altă facultate )!
Taxa se plăteşte ÎNAINTE de a te înscrie la cealaltă facultate şi va trebui să depui o copie a acesteia în dosarul de înscriere la a 2-a facultate ( eventual, cu menţiunea că ai mai studiat 1 an la facultatea "x" ).

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Eventual, ca să "scapi" de plata taxei de şcolarizare, poţi încerca să te TRANSFERI la cealaltă facultate :D

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......eput-anul/

| Peridava a răspuns:

Pentru anul I, la orice facultate, trebuie dat din nou admitere (dosare, taxa, etc).
"Ti-a spus cineva", oare nu era mai bine sa intrebi la secretariat?