| rumi36 a întrebat:

Salut TPU,urmeaza sa pun lista cu coduri pentru liceu si sunt putin indecisa,eu ma descurc mai bine la materiile de uman dar imi plac mai mult cele de real motiv pentru care vreau sa ma duc pe stiinte ale naturii,voi ce recomandati, uman sau real?

5 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Mergi undeva unde nu trebuie să copiezi pentru notă, unde nu trebuie să te chinui să înveți, unde nu vrei să chiulești, unde înțelegi lecția din clasă. Sunt unele materii care mi s-au părut ușoare și la care nu m-am chinuit niciodată să învăț în ciuda faptului că la acele materii nu au fost mereu profesori buni. Dacă aș putea să dau timpul înapoi aș merge undeva unde să nu vreau să dau timpul înapoi: undeva unde să învăț ce-mi place.

| bookofknowledge a răspuns:

Oricum nu conteaza ce liceu termini, de la uman real, de la orice liceu, poti merge la orice facultate, tot ce conteaza e admiterea de la facultate, de exemplu persoane de la orice profil(mate info, teologie etc.) poate intra la medicina, psihologie, etc.(unu de la real se poate duce la o facultate care are materii de profil uman, si invers). Problema este:la un liceu slab exista sanse sa nu te invete suficient pentru a lua Bacul si astfel nu poti da la nici o facultate, o problema partiala:daca mergi la uman si vrei facultate la care ai nevoie de materii din profil real, o sa iti fie putin mai greu sa inveti/descurci dar nu imposibil, si la fel se poate si invers. Deci fara probleme, chiar daca faci un liceu la un profil ce nu ti place nu te afecteaza

| Ka0ru a răspuns:

Buna! Eu as zice sa mergi pe ce iti place. Cat despre ideea "nu conteaza la ce liceu dai" sa stii ca nu e corecta. Spre ex am colegi la facultate (bio) care au fost la liceu pe profil uman si le este foarte greu. Profilul de stiinte ale naturii cred ca e cel mai ok pentru ca le imbina bine pe toate si nu se exclude nimic (ca la filo spre exemplu unde nu mai faci mate din clasa a 10-a, asa era parca).

| Xozi a răspuns:

Ai putea să selectezi ceva la profil real. Daca nu-ţi place ai posibilitatea de a te transfera anul următor la uman.

| Myname1233 a răspuns:

Salut,in primul rand trebuie sa te gandesti la ce iti place tie mai mult, pentru ca in viata trebuie sa iti placa ce faci, nu lasa pe altcineva sa decida in locul tau! Daca tu consideri ca vrei pe stiinte ale naturi de ce sa nu mergi? Asculta-ti intuitia decat sa regreti mai tarziu.