| lkjhgfdsa12345678 a întrebat:

vreau sa dau la armata dar nu am dat bacul si am auzit ca poti da.
Vreau si eu mai, multe detalii va rog mult.
Dau funda...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La politia de frontiera nu au SGP. Ei au numai agenti si militari. In aceste conditii acestia sunt formati prin scoli si academie unde necesita Bacalaureatul.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca indeplinesti toate conditiile te poti angaja ca soldat profesionist, conditia de studii este sa ai 10 clase.
Pentru scoli militare, de ofiteri sau subofiteri este nevoie de diploma de bacalaureat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poti da fara Bac la soldati profesionisti doar ca nu o sa primesti punctele in plus pe care le primeste o persoana care si-a luat bac-ul si o sa ai sancse mai mici sa intri decat cineva cu bac-ul luat.

| lkjhgfdsa12345678 explică (pentru MihaiNicu23):

Daca am permis categoria B ma ajuta cu ceva?

| Salontanul a răspuns (pentru lkjhgfdsa12345678):

Da. Este un atu in plus. Cand dai Bacalaureatul poti sa dai si examen pentru alte catogrii de militari (Sof. MM sau ofiteri).

| lkjhgfdsa12345678 explică (pentru Salontanul):

Eu nu dat bacul pana acum daca il dau si nu il i-au nu rezolv nimic?

| Salontanul a răspuns (pentru lkjhgfdsa12345678):

La SGP nu-i bai dar la subofiteri, maistri si ofiteri nu poti da examen pana n-ai Bacalaureatul.

| lkjhgfdsa12345678 explică (pentru Salontanul):

Si la politia de frontieră nu iti trebuie bac?

| Salontanul a răspuns (pentru lkjhgfdsa12345678):

La politia de frontiera nu au SGP. Ei au numai agenti si militari. In aceste conditii acestia sunt formati prin scoli si academie unde necesita Bacalaureatul.