| Anonim654321 a întrebat:

Salut,uite cum sta treaba eu am fost premiant pe clasele 1-4...si de la a 5-7a abia ma descurc la mate la tot e ok romana o stiu si fara sa citesc dar la matematica nu prea..si am numa5, 4,6, 4,6,4 tot asa si vine teza si eu vreau sa recapitulez din cls-4 pana in 7 ca no mai las asa si la anul dau examen si ce ma fac, ma puteti ajuta egzista cumva lectii pe net?
sau cum sa fac sa recapitulez tata-mama sunt foarte ocupati...Dau

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Matematica nu se poate înţelege decât muncind foarte mult. Daca tu zici ca ai lacune la acest obiect şi ca din clasa a IV-a nu mai înţelegi acest obiect ti-aş sugera sa îţi rogi părinţii să te ducă la meditaţii mai ales ca la anul ai examen. Dacă te duci la pregatire în particular şi îţi vei da cât de cât silinţa vei avea rezultate frumoase.Totul ţine de voinţă. Până atunci încearcă să refaci exerciţiile pe care le faceţi în clasă acasa si poate mai înţelegi ceva, sau roaga pe cineva care se pricepe sa-ţi explice anumite chestii, pana la teză. Apoi vorbeşte cu parinţii, explica-le situaţia, spune-le sa-ţi caute un profesor bun şi du-te la meditaţii.Succes!

7 răspunsuri:
| dentartes a răspuns:

Incearca sa mai inveti si la romana si acolo dai examen si daca o sa scrii "egzista" in loc de exista s-ar putea sa o dai in bara la ambele

| Anonim654321 explică:

Deocamdata eu ma descurc cu matematica mai greu nu ma intereseaza romana pana nu invat la mate dupa aia ...ma descurc

| Bomfaier a răspuns (pentru Anonim654321):

Păi, dacă nu te interesează româna până nu înveţi la mate, n-o să ştii de niciunele. tongue
La mate nu e de învăţat, ci de priceput. Ai 4-5 formule pe care trebuie să le ştii şi atâta, dup'aia trebuie să-ţi dai seama cum să le aplici...

| Anonim654321 explică:

Acum bagati toti cum scriu eu laughing daca m-am grabit ce vrei si tulaughing

| Anonim654321 explică:

Aici e problema, nu stiu cum sa invat sa invat logic sa pricep

| Bomfaier a răspuns:

Zici că ştii română? Nu prea se vede, după cum ai scris! tongue Cât despre matematică, am văzut eu la colegi (ca la fizică şi informatică, de altfel) : ori o înţelegi şi e totul OK, ori eşti praf. Şi dacă eşti praf, ia-ţi meditator!

| AnaMariaG a răspuns:

Rasfoieste caietele de matematica si reia exercitiile pana le intelegi. Daca nu meditatie. big grin Pana nu iti iese fum din cap nu poti spune ca ai facut ceva la mate, ti-o spun din proprie experienta.