| BestFanOfSelena a întrebat:

Voua va place la scoala? Mie nu. Faptul ca te trezesti devreme si ai o groaza de teme este insuportabil.

Răspuns Câştigător
| mishuzuchan a răspuns:

Eu urasc scoala deoarece : am o profesoara la sport vrea perfectiune la dansuri etc etc am un prof la tehno vinde cartofi in piata j sa fim seriosi si o gaina cerd ca e mai desteapta ca el == am o mortaciune la franceza e femeie dar are mustata am un betiv la istorie doamne ce ne radem de el ma trezesc dimineata trebuie sa invat pentru olimpiade si am mult de scris TT...TT

1 răspuns:
| Grăurea a răspuns:

Poate nu ai crede, dar nu este normal sa nu iti placa la scoala. Chiar daca vezi pe toata lumea zicand "Vai, ce as vrea un weekend chiar acum sau o vacanta!" si se bucura fiindca se inchid scoliile, acesta se numeste in psihologie "instinct de masa", ceea ce nu inseamna ca nu-i place la scoala ci doar ca e cuprins de o lene care chiar ESTE contagioasa!
Fireste, este insuportabil daca trebuie sa te trezesti devreme! Dar iata ce iti prescriu: daca te trezesti mai devreme sau mai tarziu ca 08:00 dimineata, fie si cu o jumatate de ora, iti va fi greu sa te trezesti. Daca te trezesti la opt, care este ceea mai buna ora, o sa te simti fresh. Asta daca ai posibilitatea, daca inveti dupamiaza.
Apoi, temele sunt iar o povara! Dar, nici nu stii cum un lucru minor te poate face sa iti placa! Ca de exemplu sa scrii cu stiloul tau preferat, sa iti ingrijesti caietul ca sa iti placa sa scrii in el, sa vorbesti intre timp la telefon cu cea/cel mai bun(a) prieten(a) cu care sa te consulti la teme: nu trebuie sa fi, cum se zice, mai catolic(a) decat Papa, poti sa mai faci din cand in cand, atunci cand simti ca ai nevoie, si ceva de care parintii sau profesorii tai nu ar fi prea mandrii. Poti incerca sa folosesti calculatorul, raspunsurile de la sfarsitul manualului, sa te consulti cu un prieten si tot felul de alte "prostioare", care nu sunt prostioare pana la urma daca te ajuta sa nu mai iti consideri propria viata un calvar! Pana la urma, asta este cel mai important! Si mai este inca un secret: nu incerca sa vezi partea plina a paharului, pentru ca asta va duce ca la orice mic esec sa te simti groaznic si sa vezi doar partea goala. Incearca sa vezi intreg paharul, si partea goala si partea plina. In acest fel iti vei da seama ca orice esec poate fi urmat de o stralucitoare reusita si viata va parea mai buna. Sper ca te ajuta!