| Łøvë_Sidali_1999 a întrebat:

Salut, vreau sa ma transfer la alt liceu, in semestrul al doilea, am fost la liceul la care vreau sa ma mut, am rezolvat acolo, am fost si la liceu la care sunt am rezolvat, dar cand sa ma uit pe acele foi, nu mi-am vazut notele doar cele din 1-8 dar pe cele din 9-10 nu, precizez ca sunt clasa a 10 a. Stiti cum fac rost de notele mele din primul semestru de clasa a 10 a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul in care te-ai transferat va trebui sa ceara foaia matricola din perioada facuta pana acum de la liceul unde ai fost, conform Ordinului MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 160. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."