| Twister09 a întrebat:

Salut, vreau sa dau în toamna bacul la biologie (anatomie).
Cum as putea sa invat mai ușor pentru o nota mai mare?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai motivația de a da la facultate pe urmă. Cel motivat învață mai ușor.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Înveți din timp. Am să îți explic cum am făcut eu. Eu, am început să învăț pentru biologie înainte cu 3 luni de Bacalaureat. Învățam cam o oră sau maxim 2 pe zi.
Iti subliniezi lucrurile mai importante, și le citești de mai multe ori. Nu e neapărat să tocesti. Cel puțin la mine nu mergea treaba asta.
În liceu aveam și un "cod al culorilor" care mă ajuta să rețin mai bine chestiile. Subliniam cu diferite culori. Clasificările de exemplu cu rosu, proprietățiile cu albastru, etc. Cel puțin, bacalaureatul nu ar trebui să fie așa de dificil. La facultate vei avea la fiecare sfârșit de semestru câte 7-8 bacalaureate. laughing

| Smolbean a răspuns:

Salutare! Cel mai ușor înveți dacă îți faci scheme. Încearcă sa înveți logic. Bacul la anatomie nu e greu, dar trebuie sa fi foarte atent. Citește materia, fa ți schițe, scheme, desene, apoi fa teste de antrenament. Dacă nu înțelegi anumite noțiuni, poți cauta pe YouTube. Exista foarte multe filmulețe. Recomand canalul cumînvăț, e pentru cei care dau la medicina, dar crede-mă, tipa explica foarte bine și fain. Gândește te ca acum faci un efort, înveți mai mult, dar după aceea o sa ai satisfacția ca ți ai luat bacul și automat o sa ai mai multe oportunități! Mult succes și spor!