| akka4 a întrebat:

Salutare all.
Am o intrebare pentru voi. Ma rog pentru cei cu care poti tine o conversatie cat de cat decenta:
Voi nu v-ati saturat de copiii astia, care isi posteaza aici temele?
Sincer de cand a inceput scoala, s-a schimbat site-ul asta de tot. Nu se mai poate discuta de nimic altceva, decat de niste teme idioate, postate de niste frustrati tongue; fie dimineata, amiaza, noapte, non-stop apar doar intrebari legate de teme tongue
Eu sincer m-am cam saturat sa imi strice ziua persoanele astea si am inceput sa ii raportez.
Voi ce parere aveti? Sunteti de acord sa incercam sa facem TPU cum era inainte? fara copi frustrati cu teme si alte intrebari de doi lei?
Parerea mea este ca, ar trebui sa luam atitudinewinking
O zi buna si astept raspunsurile voastre.

P:S. Ma astept sa dati si raspunsuri rautacioase, asa ca nu ezitati sa raspundeti.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ca mai cer cate o idee sunt de acord, sau o corectura la ceva ce au facut, si eu am raspuns la chestii de genul asta, dar cand ii vezi ca vin sa ceara compuneri despre ultima carte pe care au citit-o deja mi se pare prea mult. sunt teme si teme, poate la unele chiar s-ar merita raspuns, dar din moment ce regula este ca nu se fac teme ar trebui respectata, asa cum trebuie respectata si regula ca nu se vorbeste urat si alte reguli. cred ca ar putea consulta un coleg mai degraba, in fond de unde stie copilul ala ca raspunsul dat de cineva chiar e bun? si de unde poate sti care este rapsunsul bun daca primeste 5 variante de raspunsuri? si pe urma vine si te injura ca habar n-ai si i-ai dat raspuns gresit si a luat 4 din cauza ta laughing de-asta nu se fac teme, sa se evite si situatii de genul asta, dar si pentru a nu se transforma site-ul in site de facut teme, chestie care ar putea duce la inchiderea lui happy

14 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu mereu le dau report cand vad intrebari de genul acesta, uneori le mai si raspund si le reamintesc ca nu e ok sa ceara rezolvarea temelor aici, dar degeaba, azi le zici, pe maine uita si posteaza o alta intrebarea de genul. Nu ai ce sa le faci, numai adminii sa ia atitudine, eventual sa le suspende posibilitatea de a pune intrebari vreo 3 zile dupa ce pun intrebarea cu teme.

| faaalyoana a răspuns:

Eu nu am nimic impotriva lor. Din contra ma bucur ca fac ceva, adica incearca sa-si rezolve temele. Mi se pare ca repr un efort si asta. Dar ce zici de caei elevi, care nici nu se sinchisesc sa citeasca sau sa isi fc exerciile la matematica ex.
Sunt de mai admirat? Eu nu cred.

| akka4 explică (pentru faaalyoana):

Eu personal, cand eram la scoala, preferam sa merg cu tema nefacuta, sau sa pun profesorul sa imi explice de 10 ori, daca nu intelegeam ceva...
Nu stateam sa astept sa imi rezolve altcineva temele. Chiar este dovada de lipsa de respect, atat pentru noi cei din aceasta comunitate, cat si pentru parintii lui, care il trimit la scoala sa invete, nu sa copieze raspunsurile.
Probabil tu esti inca o adolescenta si inca nu ai terminat scoala. Pentru tine este ceva normal si firesc sa iti doresti ca temele sa fie rezolvate aici. Doar ca vei vedea mai tarziu, ca singura persoana pe care o pacalesti acum, vei fi chiar tu. Daca vrei pe viitor sa duci o viata decenta, trebuie depus un efort.
Si sa nu crezi ca ma refer strict la persoana ta tongue; ma refer la toti cei care le este greu sa deschida o carte sa invete.
Tu spuneai ceva despre elevii care nu se sinchisesc sa citeasca... tu crezi ca cei care posteaza aici probleme sau alte teme o fac? Ma indoiesc de lucrul acesta.

| faaalyoana a răspuns (pentru akka4):

Draga nu sunt adolescentina in primul rand, mi am terminat sc.
si sa stii ca sunt f mult elevi pe ziua de azi, care nu si fac temele, nu invata pentru la scoala.
iar intre acestia si cei care inca incearca sa si rez temele pe TPU este o diferenta zic eu, pentru ca au inca constientizare ca trebuie sa si faca, dreaga, si cauta o metoda, cum e aici TPU.
daca tu cand ai fost la scoala ai fost o eleva model si invai tot timpu, si iti faceai temele zi de zi, aveai o minte brici la scoala si captai totul usor, felicitarile mele atunci, dar totusi nu ar trebui sa fii asa sarcastica. sa stii ca nu toti ne nastem inteligenti. sa stii ca in viata conteaza succesul si nu perfectiunea.
chiar daca uneori tindem spre perfectiune, si pana la narcisism mai e doar un pas...si tu pari a fii fara suparare!
Sa ai o seara buna si multe succese!

| akka4 explică (pentru faaalyoana):

In primul rand tin sa spun ca sunt baiat.
In al 2-lea rand cei care vin aici sa isi faca temele, sunt chiar mai rau decat cei care nu le fac deloc...
Sa iti spun de ce:
Cum ai dat tu exemplu cu inteligenta mai sus, ok nu toti sunt inteligenti.
1.Este una sa nu iti faci temele, ca nu sti sa rezolvi (exista o scuza. care este acea scuza? prostia)
2.Este cu totul diferit sa iti faca altcineva tema (nu mai ai nici o scuza).
Prostia se poate vindeca, dar lenea, crede-ma, nu are leac.
Oricare dintre noi am fost ce-l putin odata pusi in situatia de la punctul 1. Sa recunoastem acum.
Doar ca majoritatea, astazi, se orienteaza mai mult spre punctul 2, ceea ce este foarte tragic. Crede-ma, refuz sa ma gandesc cum va arata tara asta peste 20-30 de ani.
deci concluzia este urmatoarea: mai bine mergi fara tema facuta, te stimuleaza profesorul cu un 2, iar saptamana care urmeaza sunt toate lectiile invatate. Este ce-l mai cor5ect asa, pentru ca am mai spus-o si mai sus, nimeni nu este in dezavantaj in afara de lenesul care isi copiaza tema rezolvata de altcineva

| mixxjim a răspuns:

Am facut scurta la mana raportand la teme, cred ca i-am innebunit pe admini si o sa ajung sa cer si eu compuneri despre cum mi-am petrecut vacanta sau despre ultima carte pe care am citit-o laughing habar n-am cum sa facem, ai vreo idee, ceva propuneri concrete?

| akka4 explică (pentru mixxjim):

Sincer si eu am cam facut scurta la maini laughing, dar asta nu mai este o problema... daca este nevoie schimb si mous-ul si tot nu ma opresc.
Si da, chiar as avea o propunere (mai de graba o rugaminte), sa nu va oriti din "Raport"
Cat despre ce a spus Rozy96 mai sus, ceva despre "campanie", chestii d-astea; Eu nu fac nici o campanie si nu oblig pe nimeni sa faca ce spun eu. Fiecare este liber sa raspunda la ce intrebari vrea, doar ca atata timp cat aceste intrebari sunt interzise, nu vad rostul lor aici. Mai ales ca sunt din ce in ce mai multe si nimeni nu face nimic tongue
Chiar va place cum arata comunitatea asta plina de copii de 9-10 ani, care intra aici doar sa isi rezolve temele?
Mie nu tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu printre noi se afla rezolvarea, cu cati mai multi useri cu atat mai binewinking

| denisag0g0 a răspuns:

Eu da normal ei incalca regurile. Sunt de acor cu tine ar trebui sa luam masuri...Pana la urma e tema lor nu a noastra

| rouzy a răspuns:

Eu nu am fost niciodata de acord cu aceasta ''campanie'' contra temelor pe Tpu.Aici fiecare adreseaza o intrebare pe care o considera importamnta si careia vrea sa-i gaseasca raspunsul.Ce rost ar mai avea sa punem intrebari aiurea, care nu ne ajuta la nimic. Vrei sa ajuti copilul, vrei..nu,nu te obliga nimeni sa-l ajuti.Presupun ca cei ce isi pun temele aici, fac acest lucru pentru ca intr-adevar nu gasesc solutia rezolvarii si au nevoie de ajutor, iar noi, ca oameni politicosi ce suntem, trebuie sa-i ajutam.

| akka4 explică (pentru rouzy):

Da... cam ciudat tongue
deci diecare adreseaza ce intrebare vrea, indiferent daca acea intrebare incalca regulamentul tongue
ciudat rau...

| rouzy a răspuns (pentru akka4):

Nu am spus ca orice fel de intrebare.Doar ca nu inteleg de ce cei de la administratie nu dau voie sa ne ajutam cu temele. poate cineva chiar nu stie ce sa scrie si are nevoie de o idee

| akka4 explică (pentru rouzy):

De ce nu avem voie sa ii ajutam cu temele? foarte simplu:
1. se poate da un raspuns gresit;
2. acel copil daca primeste o data un raspuns, nu va mai lucra singur sa isi faca temele si va sta sa astepte rezolvari pe TPU.
ii convine mai bine sa dea o funda, decat sa munceasca el sa faca tema.

| rouzy a răspuns (pentru mixxjim):

Da..am inteles la ce va referiti voi.Cum ai spus si tu, sunt unii care exagereaza si profita de acest site.Dar asta nu inseamna ca omul nu mai are voie sa puna si el o intrebare referitoare la un exercitiu pe care nu l-a inteles sau sa primeasca un astfel de ajutor.

| mixxjim a răspuns (pentru rouzy):

Ca mai cer cate o idee sunt de acord, sau o corectura la ceva ce au facut, si eu am raspuns la chestii de genul asta, dar cand ii vezi ca vin sa ceara compuneri despre ultima carte pe care au citit-o deja mi se pare prea mult. sunt teme si teme, poate la unele chiar s-ar merita raspuns, dar din moment ce regula este ca nu se fac teme ar trebui respectata, asa cum trebuie respectata si regula ca nu se vorbeste urat si alte reguli. cred ca ar putea consulta un coleg mai degraba, in fond de unde stie copilul ala ca raspunsul dat de cineva chiar e bun? si de unde poate sti care este rapsunsul bun daca primeste 5 variante de raspunsuri? si pe urma vine si te injura ca habar n-ai si i-ai dat raspuns gresit si a luat 4 din cauza ta laughing de-asta nu se fac teme, sa se evite si situatii de genul asta, dar si pentru a nu se transforma site-ul in site de facut teme, chestie care ar putea duce la inchiderea lui happy