| gabrielb37 a întrebat:

Salutare, am 17 ani jumate și trec clasa a 12 a. Și doresc sa mă înscriu la academia militară de ofițeri, pentru că de când eram mic era pasiunea mea sa fiu in armata. Problema pe care o am este faptul că nu sunt destul de încrezător de sine că voi lua bacalaureatul. De când eram mic nu am înțeles niciodată nimic la matematica deoarece nu am fost niciodată ghidat de cineva și am avut parte de profesori foarte inutili de la care nu am înțeles mai nimic. In același timp nu am niciun ban de meditații deoarece locuiesc cu tatăl meu și nu are niciun loc de munca și părinții mei au trecut printr-un divorț recent. Se poate intra in armata cu un salariu decent fara BAC? Daca nu, are cineva vreo sugestie despre altceva? Am nevoie de ajutor urgent, orice sugestie este binevenită. Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La SGP (Soldati-Gradati Profesionisti) nu trebuie decat 10 clase. Daca totusi iei bacalaureatul poti merge si la subofiteri dar si la ofiteri. Daca ai inclinatie catre "surubarit" poti merge la Maistri-Militari.

| gabrielb37 explică (pentru Salontanul):

Se poate avansa de la soldat până la Sergent Major sau Plutonier după ce ești admis că soldat gradat profesionist sau am nevoie de BAC?

| Salontanul a răspuns (pentru gabrielb37):

Da, cu conditia sa ai bacalureatul si poti sa faci cursurile de subofiteri, maistr-militari sau ofiteri. Un fel de calificare la locul de munca cum se spunea pe vremuri. Ideea este ca nu trebuie sa depasesti o anumita varsta (nu mai stiu cat este acum! Pe vremea mea era 40 de ani.). Mai pti face o facultate de un anumit profil ( sa zicem management) si unitatea sa aiba nevoie de un manager si MApN sa-ti recunoasca facultatea si avansezi direct ofiter. Sunt multe posibilitati.