| Gygs a întrebat:

Salutare

Am abandonat liceul in clasa a x-a si am ramas doar cu o diploma de 10 clase. Asta se intampla in 2005.
* Pot sa ma inscriu la seral pentru a termina liceul?
* Daca da, cati ani trebuie sa urmez aceste cursuri, si ce program as avea? (zile/spt, sau zile/luna)
* Ce taxe trebuie sa achit?
Nu am gasit prea multe lucruri pe net, deci orice informatie e binevenita.

Va multumesc

Răspuns Câştigător
| ServicePC a răspuns:

Da, te poti inscrie la seral;
trebuie sa urmezi 2 ani

taxe pentru dosar si adeverinta de la medicul de familie ca esti clinic sanatos plus unele licee cer si o taxa de inscriere de 50-100 ron (nu toate dar e posibil sa gasesti cateva)

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca ai abandonat liceul in clasa a X-a, nu are cum sa ai diploma de 10 clase.

| Gabbriell a răspuns (pentru neutrino):

Ba da are, se numeste certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului.
10 clase sunt obligatorii.

| neutrino a răspuns (pentru Gabbriell):

E bine ca atunci cand te bagi intr-o discutie sa ai siguranta raspunsului. Daca el s-a retras din clasa a X-a, inseamna ca nu a terminat aceasta clasa, deci nu are cum sa-i dea certificat de absolvire a ciclului inferior. El spune ca a abandonat liceul in clasa a X-a, nu dupa, adica aceasta clasa nu terminat-o, nu a trecut-o.

| Gabbriell a răspuns:

Da te poti inscrie la seral, si poti face pana in clasa a 14-a depinde ce profil are liceul ala.
De taxa nu stiu sigur, dar in orice caz este mica.

| Gygs explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.
M-am exprimat gresit.Am terminat clasa a x-a, dar nu am mai continuat.
Pe mine ma intereseaza sa am bacul luat(nu cred ca mai conteaza profilul... am fost la stiinte ale naturii)
Stiti ceva si de program?

| me26 a răspuns:

Vezi la un liceu cu profil mecanic daca poti intra a 11, 12, 13, 14 s-ar putea sa se fi terminat de anul trecut aceasta forma de invatamant dar merita incercat. daca nu... dintr-a 9 la seral. 9, 10, 11, 12, 13 o zi placuta si succes