| Taviy a întrebat:

Salutare...am si eu cateva intrebari legate de limbajul de programare (sunt clasa a 9-a la profil mate-info intensiv info si nu am facut informatica in generala):
1.Cum trebuie sa gandesti atunci cand scrii un algoritm/pseudocod/program.
2.Care e primul lucru pe care il faci atunci cand faci o problema?
3.Cum faci sa inveti mai usor la info?
4.De exemplu...ne da profa o problema pe care nu am mai facut-o, nici model asemanator......cu ce trebuie sa incep si cum trebuie sa gandesc ca sa pot sa o rezolv?

Multumesc anticipat + funda celui ce imi va raspunde

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. logic si matematic

2. o schema logica. vezi ce cazuri ai de tratat

3. mult exercitiu, si nu doar ce faci la scoala, netul e plin de tutoriale

4.in primul rand ii faci modelul matematic. vezi ce operatii trebuie facute pentru a ajunge la rezultatlul final.

faci o chema logica care cuprinde acele operatii si tratezi cazurile care apar, pui conditiile necesare.

urmatorul pas ar fi ori sa scrii pseudocod si apoi codul, ori direct codul daca crezi ca iti iese din prima.

ultimul pas testarea.

| Northern a răspuns:

Trebuie sa faci multe exercitii happy.

| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

Ia o carte de C++ cu exercitii rezolvate si incearca sa le rezolvi altfel decat autorul. Recomand C-ul (de la Borland) in detrimentul Pascalului pentru ca este cel mai logic limbaj. Google: "c++ tutorial romana"

| JucărieLEGO a răspuns (pentru RasturnicaSiTrixy):

"Recomand C-ul (de la Borland) in detrimentul Pascalului pentru ca este cel mai logic limbaj." O ineptie colosala. Pascal-ul e mult mai adecvat pentru mediul educational. Pana la urma conteaza si ce limbaj face la clasa.
Mai mult, mai recomanzi si mediul Borland, antic.