| P_Sergiuu_1985 a întrebat:

Salutare. Am si eu o nelamurire. Luni la examenul de bacalaureat la limba si literatura romana, am uitat un cuvat si l-am introdus prin semnul acela ca un radical si am scris cuvantul pe linia aceea. Se poate considera semn?

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Realizezi că sunt mii de elevi care folosesc acel radical pentru a introduce cuvinte, nu? Dacă anulezi toate lucrările la română în care au fost introduse cuvinte cu radical scazi lejer promovabilitatea cu 20%.
Nu tot ce nu e în rând e semn distinctiv. La câți elevi dau bacul, e aproape imposibil să existe semne distinctive unice, decât în ipostaza în care elevul e chiar tâmpit sau face semnul exact ca lucrarea să-i fie cunoscută, caz în care nu înțeleg de ce nu i se pune direct nota "corespunzătoare", că are bani să fenteze tot sistemul.

Oricum, nu înțeleg de unde a pornit nebunia asta cu semnele "distinctive". În 4 ani de liceu numai asta auzeam: că mi se poate anula lucrarea pentru X sau pentru Y. În schimb, n-am auzit niciodată de vreun elev descalificat că a îngroșat ceva cuvinte sau că a tăiat două rânduri cu linie dublă și le-a pus și în paranteză sau pentru că a introdus cuvinte cu un amărât de radical.
Am avut chiar și un coleg care și-a SCRIS NUMELE în mijlocul lucrării de bac, la proba scrisă la engleză. Ghici ce: a promovat toate disciplinele, inclusiv engleza.

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu cred ca se considera. O sa vezi la final rezultatele

| LPCTSTR a răspuns:

Ai toate sansele.
Radicalul acela, opinia mea, este un semn clar.
Puteai scapa usor daca pur si simplu lăsai asa; caci se vedea ca stii daca ai scris 8 pagini.

| Osneros a răspuns (pentru LPCTSTR):

Realizezi că sunt mii de elevi care folosesc acel radical pentru a introduce cuvinte, nu? Dacă anulezi toate lucrările la română în care au fost introduse cuvinte cu radical scazi lejer promovabilitatea cu 20%.
Nu tot ce nu e în rând e semn distinctiv. La câți elevi dau bacul, e aproape imposibil să existe semne distinctive unice, decât în ipostaza în care elevul e chiar tâmpit sau face semnul exact ca lucrarea să-i fie cunoscută, caz în care nu înțeleg de ce nu i se pune direct nota "corespunzătoare", că are bani să fenteze tot sistemul.

Oricum, nu înțeleg de unde a pornit nebunia asta cu semnele "distinctive". În 4 ani de liceu numai asta auzeam: că mi se poate anula lucrarea pentru X sau pentru Y. În schimb, n-am auzit niciodată de vreun elev descalificat că a îngroșat ceva cuvinte sau că a tăiat două rânduri cu linie dublă și le-a pus și în paranteză sau pentru că a introdus cuvinte cu un amărât de radical.
Am avut chiar și un coleg care și-a SCRIS NUMELE în mijlocul lucrării de bac, la proba scrisă la engleză. Ghici ce: a promovat toate disciplinele, inclusiv engleza.

| Carolina1972 a răspuns:

Nu cred

| P_Sergiuu_1985 explică (pentru Carolina1972):

Sper sa nu se considere, adica scrii 8 pagini, si sa iti anuleze pentru un semn, nu prea e frumos.