| NYØ2002 a întrebat:

Salutare!
Eu am 17 ani si sunt in clasa 11, sunt din Vaslui.Eu ma gandeam sa intru la armata dupa ce termin liceul, oricum nu iau bacul.Nu stiu cum e in armata, eu vreau sa intru ca sunt bunicel la sport si se plateste bine. Oare mai sunt si alte meserii care se platesc bine si chiriile sa nu fie scumpe? Nu conteaza orasul numai sa nu fie chiar asa mic ca cum e vasluiul.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti intra ca soldat-gradat profesionist (SGP). Trebuie sa ai minim 10 clase si o medie de minim 8 la purtare. Ia legatura cu CMJ Vaslui: http://bit.ly/2mpev5l
Ai avantajul de a avea o solda (nu salariu!) buna, daca esti la distanta mai mare de casa (peste 50 Km) ti se plateste chiria sau mai aproape (5-50 Km) naveta. Nu mai avantaje asemantoare (inclusiv norma de hrana si tinuta de lucru si de oras) in alte domenii. Eu am facut 27 de ani de armata si nu-mi pare rau. Daca as fi tanar as lua-o de la inceput cu drag.

| NYØ2002 explică (pentru Salontanul):

Eu stiam ca in cateva luni nu se da salariu sau 2 ani maxim dupa intru la salariu dupa.

| Salontanul a răspuns (pentru NYØ2002):

N-o sa primesti salariu ca SGP! Primesti solda si se primeste din prima luna lucrata. Cine ti-a spus asa ceva spune-i ca-i tampit! Pe perioada cand mergi la curs nu primesti chirie (naveta) si norma de hrana pentru ca esti cazat acolo si hranit acolo. In rest primesti toate drepturile din prima luna.

| NYØ2002 explică (pentru Salontanul):

Eu cred ca e o diferenta de a face 10 clase sau 12 clase pentru ca astea de la armata ne-a recomandat sa facem 10 clase

| Salontanul a răspuns (pentru NYØ2002):

Mai, nene! Eu am mai multa armata decat ai tu ani de viata. Daca vrei sa asculti ce-ti spun, bine! Daca nu, spune-mi si nu te mai deranjez. Te duci in armata ca SGP cu aceleasi drepturi ca orice om, la orice serviciu si daca vrei sa te duci SGP poti sa ai si facultatea si tot la fel este. Pentru ei nu conteaza decat sa ai 10 clase. Restul sunt importante studiile militare pe care le vei urma si cum iti faci datoria. Eu am avut gradati care aveau scoala putina si au fost mai buni decat multi cu mai multe clase. Acolo este vorba de aptitudini militare care le au unii si le amplifica usor, si altii care nu inteleg nimic din armata si pica. Asta-i viata! Civil poate fi oricine. Militar doar unii.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum sa nu iei un amarat de examen SUPER USOR cum e bacul? La bac se pune problema cu cat il iei peste 9, nu daca il iei.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Poate pentru tine e usor dar pentru mine este foarte greu, poate ca tu inveti bine si ai note deal de 9 si 10 dar eu de abia iau 5 media la mate, pentru mine Matematica si Chineza e aceeasi chestie.Eu sunt slab la invatatura, eu am avut in clasa a 10 media generala 6, 71 si vrei tu sa iau bacul, eu am pierdut firul de mic, daca l-ai pierdut adio

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu chiar, nici eu pe clasa a 6-a spre exemplu nu eram prea bun la scoala, am avut tot cam 7 media generala. Dar apoi m-am pus pe treaba si am intrat la un liceu bun si am luat bacul cu 9.28. De la mine din clasa nu a luat nimeni sub 8.

Si ce spun eu se intampla prin 2005, apoi a urmat facultatea unde examenele erau MULT mai grele decat bacul, la facultate vezi cat de usor e bacul, cand dai de materie cu adevarat grea.

Ce vrei sa faci dupa, sa te faci un amarat de muncitor sau de sofer?

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Ospatar ori sa intru in armata ca soldat

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Adica munca fizica, bleah!

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

E fain sa fii ospatar si in armata ca se plateste binisor ori ma pot face curier la food panda si mai era ceva asemanator care se casti cam intre 2000 maxim 6000 lei si ma duc cu bicicleta

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Mie mi se pare super mic salariul si o gramada de munca fizica.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

E fain sa fii curier asta este un job il faci si din placere

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Daca iti place tie...

| Bozgi200 a răspuns:

Îmi pare rău să îți spun dar trebuie sa iei bacalaureatul că sa poți intra in armată laughing minim 6

| Salontanul a răspuns (pentru Bozgi200):

Aiureli! La SGP nu trebuie decat 10 clase.

| NYØ2002 explică (pentru Bozgi200):

Intrii si cu 10 clase in armata ca soldat