| geo675 a întrebat:

Salutare forum TPU! Am o mica dilema, la profilul stiinte-sociale se mai face matematica din clasa a-11-a? Da sau nu? De asemeni as vrea sa stiu cate posibilitati pentru facultate as avea de la mate-info.M-as putea duce la psihologie... spre exemplu? Va multumesc anticipat si dau FUNDA celui mai bun Raspuns!

4 răspunsuri:
| Lia96 a răspuns:

La stiinte sociale faci matematica pana in clasa a 12a, o ora pe saptamana intr-a 11a si a 12a, a10a 2 ore si a 9a 3 ore, din cate stiu eu. Cert e ca faci pana in clasa a 12a.
De la mate-info poti s amergi la orice facultate, insa daca vrei de exemplu sa mergi pe chimie, o sa dai bacul la aceasta materie si va trebui sa inveti putin mai mult decat ce ai facut la clasa in particular, pentru a avea cele mai bune rezultate.
Fiind la mate-info faci toate materiile si in plus informatica, matematica si fizica pe paine. Poti opta pentru orice facultate, dar in functie de ce alegi, trebuie sa te pregatesti bine.

| geo675 explică (pentru Lia96):

Deci.tu spui ca mate-info este un profil bun! cu multe optiuni dar daca poti, imi spui de ce se intra cu o medie atat de mica? adica cu 6-7?

| Lia96 a răspuns (pentru geo675):

Multe persoane care nu au mare habar de viata lor au auzit ca mate-info e un profil bun asa ca scriu asta ca prima optiune (pe foaia de inscriere la liceu).
Apoi, mai conteaza si numarul de locuri de la liceul respectiv, unele licee au mai multe locuri tocmai pentru ca stiu ca lumea a aflat ca mate-info este un profil bun. Si mai conteaza cat de multi candidati au, daca intr-un liceu care are 60 locuri pentru acest profil se inscriu 20 elevi cu medii mari, restul normal ca se completeaza cu cei care au aceasta optiune, cu medii mai mici.
Insa pe la liceele mari nu cred ca are cineva medie de intrare atat de mica.
Si in plus, cei cu medii atat de mici nu vor face nimic la acest profil.