| Cristi321 a întrebat:

Salutare. M-am transferat de la FILOLOGIE la MATE-INFO pe clasa a 10-a, si faza este ca eu pe a 9-a nu prea am facut mate mai deloc, as vreau sa stiu daca am sanse sa ma mentin cu matematica daca as invata lectie de lectie...Imi dau seama ca este
o munca grea dar voi trage cu dintii. Astept pareri.Cum este matematica M1 de a 10-a... Help Ce sanse sunt etc.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

La inceputul clasei a 10-a se va face recapitulare, tu trebuie sa inveti alcele lucruri. Iar apoi se va intra direct in materie, nu e foarte, foarte greu daca inveti fiecare lectie si toate formulele. O colega s-a mutat de la stiinte sociale la mate-info si a m-ai ajutat-o si profesoara de mate putin, si colegii si cred ca a incheiat cu 9 sau 8. Sepoate daca esti constant.

| Eastwood a răspuns:

Ce sanse sunt?
Foarte putine, ia legatura cu cineva sa-ti poata da niste meditatii la matematica, ajuta foarte mult. Daca crezi ca poti tine pasul si prinzi din clasa, e ok. Tu stii daca ai nevoie sau nu!

| Zaygon a răspuns:

Baga mare daca vrei ca totul sa fie in regula. Vara asta ai lucrat ceva?

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Iti va fi foarte greu daca in generala nu erai un amator de formule. In clasa a 9-a este un fel de recapitulare pentru clasele 5-8 iar in a 10-a vei incepe materia serios. Iti propun meditatii hard-core si multa munca de intelegere.

| Cristi321 explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Ideea este ca eu pe clasele 5-8 eram bun la mate...am luat 9 in Evaluarea Nationala, dar am ales filo si nu mi-a placut deloc...am vazut ca ma atrage realul si de asta zic. As fi dispus sa trag cu dintii la mate sa iau si meditatii