| Teodor1247010 a întrebat:

Salutare,ma numesc Teodor si am 13 ani.Sunt in clasa a 6-a si mereu sunt stresat din cauza examenului din clasa a 8-a.Am ajuns în punctul acela în care plâng mereu, nu mai ies afara si nu mai am curaj sa fac nimic. Vreau sa ma apuc o data de învățat dar nu pot si încep sa plâng.Va rog frumos nu râdeți si nu prea m-ar ajuta dacă mi-ati da răspunsuri ca *pune mana și învață*, deoarece răspunsurile de genu nu prea ma ajuta.Va rog mult!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"| Teodor1247010: *pune mana și învață*, deoarece răspunsurile de genu nu prea ma ajuta"

Toderaș mamă, atunci ce să zicem...chiulește la greu de pe acum!

| sierra1 a răspuns:

"Vreau sa ma apuc o data de învățat dar nu pot "

uitasem Toderaș mamă: se numește LENE ceea ce invoci tu!

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Din ce ai scris mai sus ai o sensibilitate emotionala mare.Dar nu e ceva rau doar ca trebuie sa fii mai infipt ca viata te va pune la incercare de multe ori.
Bun, examenul din clasa a opta nu e o sperietoare, nu ai cum sa-l pici si indiferent de cei nota iei vei fi repartizat la un liceu.
Daca ai o medie peste sapte te poti duce la un liceu teoretic, daca ai o medie intre cinci si sapte te duci la un liceu tehnic sau tehnologic si sub cinci la scoala profesionala.
Trebuie sa intri mai adanc in mintea ta si sa vezi de ce ti-e frica de acel examen.E normal sa ai emotii ca e o treapta importanta in viata ta dar nu uita ca acea frica pe care o ai dispare in momentul in care o infrunti si in mare parte e irationala si nu te poate distruge decat daca ii dai tu putere.
Ideea e in felul urmator, invata cat poti tu de bine si nu te mai panica ca iti faci rau singur.Cand ai liber de la invatat iesi pe afara ca aerul curat iti face bine la creier si mai socializeaza cu prietenii tai.
In viata orice lucru greu trebuie sa il infrunti cu curaj si indrazneala, de fiecare data cand ti-e frica sa iti spui in minte,, Sunt un om curajos si nimic nu ma poate doborâ".
Legat de invatat, daca nu iti place materia invata doar sa ai note decente.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Stai liniștit, La timpul potrivit, vei găsii și tu un servici. in țara noastră este nevoie și de măturători de stradă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce alte raspunsuri vrei? Sa-ti stimulam noi dorinta de a invata?
De ce nu poti sa inveti? Ce te opreste?