| VictoriaGherman a întrebat:

Ma numesc Victoria si sunt din Moldova, dar as vrea sa-mi continui studiile in Romania. As vrea sa aflu daca este necesar sa primesti BAC-ul in Romania pentru a fi admis la universitate? Caci vreau sa termin liceul in Moldova... big grin multumes anticipat :* :*

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te poţi înscrie la o facultate din România chiar dacă ai luat BAC-ul în Republica Moldova :)

Vezi pag. 7 din Metodologia de la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......4-2015.pdf

În acel caz, înscrierea se face "la sediile misiunilor diplomatice ale României din Republica Moldova, pe locurile cu bursă, respectiv pe locurile fără bursă, repartizate de MEN în acest scop.
Fiecare candidat depune un singur dosar la Consulatul General al României de la Chișinău, Bălţi sau Cahul.
În cazul în care un candidat depune mai multe dosare, acesta este eliminat din concurs."

Toate cele bune.

| AdycuThebest a răspuns:

Buna Victoria...nu cred xa ai nevoie de bacul din Romania... daca termini in Moldova liceul si iei bacul acolo.
sper sa te fi ajutat.winking

| VictoriaGherman explică (pentru AdycuThebest):

Dar cetatenia nu este necesara? tongue

| AdycuThebest a răspuns:

Nu cred.
sunt locuri speciale pentru cei din Moldova. cred.
:p
dar termi anul acesta liceul? sau...

| VictoriaGherman explică (pentru AdycuThebest):

Mai am 2 ani big grin dar ma informez, pentru orice eventualitate happy

| AdycuThebest a răspuns:

Ok...inteleg.
pai ..atunci iti urez succes...si sa intri la facultate unde doresti.
:p

| VictoriaGherman explică (pentru AdycuThebest):

Merci mult :*

| AdycuThebest a răspuns (pentru VictoriaGherman):

Poti sa imi accepti cererea de prietenie...pe TPU...winking