| IPF a întrebat:

Salutare! Sunt foarte aproape de liceu si nu stiu ce profil sa aleg. La matematica ma descurc, dar nu excelez si nici nu as dori sa continui cu matematica mai departe, totusi ador romana. 70% gramatica, 30% literatura(vedeti ca stiu mate). Imi puteti oferi niste recomandari de profiluri?

Răspuns Câştigător
| fata357 a răspuns:

Pai, daca îți place romana, poți alege un profil umanist, vei avea cam 2 ore pe săptămână de matematica, dar vei face multe ore de romana, istorie, latină.
Pe de altă parte, mai ai științele naturii, unde ai ceva intre mate-info și uman, se bazează mai mult pe orele de biologie, chimie și fizica (2 ore/săptămâna fiecare), matematica 3 ore și cam la fel și română

| IPF explică (pentru fata357):

Mersi! Filologie cred e este pentru minewinking Multumesc de raspuns, chiar a fost folositor. Iti dau imediat chestia aia de raspuns castigator

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Științe sociale,dar vezi că gramatica in liceu e cam inexistentă, la toate profilele, pentru că bacul oricum se da majoritar din literatura, nu din gramatica.
Așa că daca vrei sa fie ok din perspectiva a ce zici, poți încerca științe sociale, ai mate până în a 12-a, dar nu e o matematica dificila, cel puțin în ultimii ani, in primii 2 ani, daca nu mă înșel toate profilele au by default M2.

| IPF explică (pentru Hyperion7):

A, n-am stiut ca bacul nu se bazeaza asa de mult pe gramatica. Deci cred ca o sa aleg filologie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru IPF):

Nicăieri nu este doar gramatica, deși o să fii nevoita sa scrii corect gramatical pentru a lua punctaj maxim, are sens, nu?happy
Mi se pare o alegere înțeleaptă! Mult succes!

| fata357 a răspuns:

Mai ai și filologie și științe sociale, nu știu exact sa îți spun despre asta.dar mult succes in vara!?