| AndreiMihaita23 a întrebat:

Salutare TPU
Am o dilema ce ma enerveaza destul de mult
Stau in Germania si inca merg la scoala
Sunt in clasa a 10-a si de 2 luni facem trigonometrie
La trigonometrie facem sinus cosinus si tangen
si am invatat sa deosebim ipotenuza de cele 2 catete dintr-un triunghi dreptunghiular
faza este ca si dilema mea in acelasi timp ca nu reusesc sa deosebesc cele 2 catete
aici in Germania noi le numin Ankathete si Gegenkathete adica o cateta sta vizavi de unghiul de 90 de grade si alta sta la unghiul de 90 de grade
si eu nu reusesc sa deobesc cele doua catete
stiu ca pot cu unghiurile alpha beta si gama
dar daca unghiurile au alte nume este o dilema pentru mine
daca triunghiul sta in alta pozitie sau inclinat pe partea stanga sau dreapta sau daca este pe dreapta pus sau pe stanga
deci practic nu pot sa deosebesc cele 2 catete

VA ROG AJUTOR
in curand voi da un test mare despre si anul asta imi fac examele pentru profilul real si asta va fi in examul de sfarsit de an a matematica
am fost acceptat la o firma de IT din zona foarte populara si daca la matematica voi lua o nota proasta in medie atunci sunt slabe sanse sa mai fiu acceptat din septembrie

Dau funda celui mai bun raspuns si va rog sa i, i explicati cat mai bine si clar caci eu cred ca daca imi explica cineva asta pe romaneste sunt sigur ca voi intelege mult mai bine

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Hei, am gasit un desen pe google si cred ca am inteles.

http://www.mathe-online.at/......reieck.jpg

Totul depinde de unghiul de referinta. Uita-te de exemplu la unghiul alfa. Pentru unghiul alfa, c este Ankhateta lui, adica este una din cele 2 drepte care formeaza unghiul alfa(un unghi e format din 2 drepte care se unesc intr-un punct). b este cateta opusa unghiului alfa, nu contribuie la formarea unghiului si astfel e Gegenkatheta lui alfa. a este ipotenuza pentru ca nu participa la formarea unghiului drept.

http://www.mathematik.net/trigonometrie/tr1s2p2.gif

Aici ai alt exemplu.

pentru unghiul alfa: b este Ankatheta(e una din cele 2 ramuri a unghiului alfa)
a este Gegenkatheta(e opusa unghiului alfa)

pentru unghiul beta: a este Ankhateta
b este Gegenkhateta

Gandeste-te asa,, gegen'' ar insemna,, impotriva'', adica cateta care se impotriveste, care se opune unghiului.

| AndreiMihaita23 explică (pentru Deliiiia):

Meriti toata funda stiam ca daca cineva imi explica in romana voi cu mult mai bine si mai repede
multumesc mult!

| Deliiiia a răspuns (pentru AndreiMihaita23):

Cu multa placere, ma bucur ca ai inteles si mult succes la examen!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Catetele sunt laturile ce formeaza unghiul de 90 de grade, iar ipotenuza este dreapta care se opune unghiului de 90 de grade.

| FaraNumePls a răspuns:

Salut, eu știam că ipotenuza este cea care se opune unghiului de 90°

| Happy33 a răspuns:

Nu e deloc greu... Trebuie sa vezi unghiul drept si dupa linia opusa lui. Cele 2 linii care il formeaza(pe unghiul drept) se numesc catete. Si daca e altfel pus triunghiul, poti intoarce foaia. Funda, te rog