| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am vrut sa stiu acest lucru de o vreme si ma tot framantabig grinaca faci ceva in afara scolii(bati un coleg) te poate sanctiona cu scaderea notei la purtare sau chiar exmatriculare?(mi se pare ciudat sa te sanctioneze cu ceva ce tu nu ai facut in timpul scolii sau in scoala)

Răspuns Câştigător
| Carlos_Puscas_1985 a răspuns:

Nu te afectează dacă nu sunt in cadrul orelor sau in spațiul școlii. Totusi, parerea mea e ca violenta nu e răspunsul.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Școala nu te va sancționa. Dar poate să nu primească în rândurile ei persoane cu cazier.

| Bizon95 a răspuns:

Nu, nu e pe teritoriul scolii, scoala nu poate sa faca nimic, iar daca face ceva, atunci poti sa ii dai in judecata pentru abuz
TOTUSI
respectivul se poate duce la politie, sa iti faca reclamatie penala, iar apoi sa ajungi la scoala de corectie, sau chiar la inchisoare (depinde de varsta)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astia care ati raspuns...ati raspuns aiurea. Tu pentru că ai statut de elev si reprezinți o școală, vei fi sancționat clar! E ca si cum un angajat ar fura cat timp nu e la muncă, asta nu împiedica pe nimeni să il dea afară. Eu vorbesc pe baza de ceea ce s-a intamplat si ce am vazut, asa că daca ai raspuns cu violenta în afara scolii, poti fi sanctionat

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Plin de prosti. Reprezinti scoala, la fel cum ai reprezenta serviciul. Asa ca pot fi sanctionat drastic, pentru ca s epoate considera ca nu ai ce sa cauti in acea scoala, esti un pericol pentru ceilalti. Ceea ce esti, vorba aia...

| Phantelul a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Daca iti faci treaba la serviciu, ar trebui sa ai un patron cretin sa te dea afara pentru asa ceva. Foarte proasta gandirea asta ca e important ce face cineva in timpul liber, atata timp cat la servici e una dintre cele mai bune pesoane si cooperant.

| Phantelul a răspuns:

Nu conteaza ce faci in timpul liber atata timp cat la scoala/locul de munca esti productiv si iti faci treaba acolo.

| cornelgrigore a răspuns:

Nu.