| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, credeti ca in viitor sistemul de invatamant din Romania o sa ajunga la acelasi nivel cu cel din Vest (Occident).

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Sa nu crezi ca ala e prea stralucit.

| AC4S4 a răspuns:

Da. Insa, sper sa nu il copiem pe cel din vest. Si sistemul nostru este foarte bun, trebuie schimbate niste detalii mai mult sau mai putin semnificative.

| Paul754880338 a răspuns:

Sunt sigur! E doar o chestiune de timp.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Paul754880338):

Ori cum am auzit ca in Occident e rau se duce de rapa, de exemplu: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline_of_the_West am inteles ca Occidentul se prabuseste si trage in jos si celelalte tari printre care si RO, cu alte cuvinte se duce lumea de rapa serios vorbind, copii in strainatate sunt mai redusi la minte multi sunt handicapati + de asta pana si SUA si Canada nu mai sunt ce au fost o data, lumea se schimba intr-un ritm foarte rapid si e din ce in ce mai rau. In RO mai e cum mai e dar e rau si aici din toate punctele de vedere, profetiile din biblie se adeveresc "in momentul in care oamenii vor deveni mult prea prosti va veni sfarsitul lumii asa cum o stim" stiu ca suna aiurea dar chiar asa e. Cartea cu "The fall of the West" e impartita in doua volume si crede-ma ca scritorul care a realizat aceasta lucrare a descris caderea lumii. Romanii plecati in occident stiu cum sta treaba acolo e rau.

| wpetterssone a răspuns:

Uită-te în modelele unei mașini. Din 1970 până acum, un constructor de autovehicule a făcut modificăre și alte modele.
Asemănător este și cu școala. Sistemul de învățământ este nemodificat de cel puțin 25 de ani, în România.
Informați-vă despre sistemul educațional din Finlanda sau cel scandinav.

| gtr2rr3 a răspuns:

E acelasi din 90 incoace, de ce s ar schimba!? O sa fie acelasi sistem de 2 bani mult timp, o asa schimare se face in timp, ei modifica structura bac-ului in schimb... poate sunt eu pesimist.

| Delilahhh a răspuns:

Deocamdata diferentele sunt foarte mari. Potential ar exista oriunde dar daca ne gandim la politica din Romania si la ritmul in care avanseaza ORICE in tara noastra...

| alexarosu a răspuns:

Sa speram... Nici în Occident nu e mare lucru. Țara cu cel mai bun în sistem scolar în momentul de față e Finlanda, care este situată în nord, lângă Norvegia și Rusia. Sa speram ca va fi și la noi așa, sau poate mai bine. Generatia noastră, tinerii, trebuie să facă ceva în privința asta...