| Minolla a întrebat:

Sunt pe clasa a 12-a, profilul filologie si inca nu m-am hotarat ce meserie sa imi aleg. Poate cineva sa imi dea un sfat in legatura cu o facultate, respectiv profesie de viitor, care sa imi asigure siguranta financiara in primul rand? Mentionez ca sunt o persoana competitiva, sociabila, cu un bun spirit de observatie...Acum ceva timp credeam ca Dreptul va fi alegerea mea, dar se pare ca fara relatii nu prea exista sanse, asa ca in momentul actual chiar imi e greu sa ma decid. Multumesc!

3 răspunsuri:
| djrobby a răspuns:

Din pacate in mai toate domeniile iti trebuiesc ceva relatii sau ceva mai mult noroc!
ai putea sa incerci domeniul economiei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sanse la drept si fara pile. Parerea mea, du-te unde vrei si unde iti face placere. Si tine minte sa ai ceva de rezerva mereu. Vrei la drept? Incearca sa intri. Daca reusesti, foarte bine. Daca nu, te duci unde ti-ai planuit de acasa. De ce nu faci litere? Esti tot in domeniu, ba chiar cu, cursul de pedagogie din facultate poti sa si profesezi dinainte sa termini facultatea.

| ONElena11 a răspuns:

Poti sa mergi in aproape orice domeniu (daca nu te gandesti la politehnica sau ceva asemanator). Profilul de la liceu nu conteaza prea mult. Important e sa faci ce iti place.