| tomiacgorj a întrebat:

Vreau să știu dacă poți intra la facultatea de istorie dacă ai fost la profilul științe ale naturii în liceu(vreau doar să știua dacă da sau nu, pregătirea este altă treabă).

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Poti sa faci ce facultate vrei, nu conteaza profilul de la liceu.
Nu te lua dupa altii, daca esti bun in domeeniu, nu ai cum sa nu iti gasesti loc de munca

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai diploma de bac poti intra la orice facultate vrei.

Dar vrei sa te faci profesor de istorie?

| tomiacgorj explică (pentru Bondarel99):

Vreau devin un istoric dar iau în calcul și asta

| tomiacgorj explică (pentru Bondarel99):

Vreau să devin un istoric dar iau în calcul și asta

| Bondarel99 a răspuns (pentru tomiacgorj):

Poate o sa te superi ca iti spun asta dar daca nu te faci profesor de istorie, nu ai ce sa faci cu aceasta facultate. Nu ai unde sa gasesti loc de munca in domeniu. Facultatea asta e pe lista facultatilor inutile, chiar pe un loc fruntas.
Decat sa pierzi 3 ani din viata mai bine o pastrezi ca pasiune ca daca vrei sa fii istoric nu cred ca te intreaba nimeni de diploma.

| DanielPH a răspuns:

Poto intra la orice facultate sau academie vrei tu. Conteaza nota de la bac sau cea din admitere, atat!
Si sa stii..am o prietena la istorie, cica iesi ori profesor de istorie (salariul aproape minim), ori ghid prin muzeu, ca in cercetare nu iti gasesti in tara, arheologia este tabu pentru Romania.
Mai bine te-ai orienta spre altceva!