| Flowlawl a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu o curiozitate... De ex: Sa zicem ca X face Studiile de licenta la geografia turismului la o facultate si vrea sa faca cele de master la alta facultate, merge? sau trebuie neaparat la facultatea care a facut studiile de licenta? sunt cam nesigur de aia am nev de parerea celor care stiu sigur. ( intrebarea poate suna patetica si amuzanta pentru unii)... ast raspunsuri

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Art 156 din legea nr.1/2011 a Educatiei Nationale : " Pot candida la programele de studii universitare de master absolventii cu diploma de licenta sau echivalenta"

Deci, conditionarea legii se refera la un singur aspect: o diploma de licenta! ---ca urmare, poti alege orice program de studii universitare de master.

Niciun absolvent de studii universitare de licenta intr-un domeniu nu va alege masterul intr-un alt domeniu decat in cel care se incadreaza studiile sale de baza (licenta). Aceasta, pentru ca acele cunostintele care se constituie in baza/fundamentul studiilor intr-un anumit domeniu sau subdomeniu se dobandesc in cei 3-4 ani de studii de licenta. Spre exemplificare :
- un licentiat in domeniul stiintelor sociale cum este absolventul facultatii de drept nu are insusite/formate cunostintele de baza care sa-i permita sa parcurga un program de master in domeniul stiintelor biologice si biomedicale.

| ElenaSA a răspuns:

Da, poti merge sa faci master la alta facultate.Limitarea este data de examenul de admitere la Master.

| diaac a răspuns:

Depinde de programul de masterat ales. La prezentarea fiecarui masterat exista niste cerinte pentru admitere si acolo scrie daca poti sa dai admitere indiferent ce facultate ai facut sau daca trebuie sa fi terminat o facultate anume. In unele cazuri, este in regula sa fii terminat una din mai multe facultati conexe (nu neaparat domeniul masterului, dar ceva asemanator). In alte cazuri nu conteaza ce ai terminat, trebuie doar sa ai licenta. Succes!

| diaac a răspuns:

Mentionez ca eu la master am avut un coleg care terminase cu totul alta facultate - deci, daca programul respectiv iti da voie, se poate!

| nyko98765 a răspuns:

Cred ca merge laughing