| Dragonfall a întrebat:

Salutari, am nevoie de ajutor cu urmatoarea treaba.
Putin context mai intai. In urma cu ceva timp mai precis prin 2017 m-am apucat sa invat programare si am reusit cu succes dupa mult efort sa fac o reconversie profesionala.

Ideea este in felul urmator, as vrea sa continui sa evoluez doar ca am ajuns concluzia ca sa pot face asta ca am imi este necesar sa invat si matematica. Am 33 de ani si sunt 0, n-am mai avut tangenta cu matematica efectiv din liceu si chiar si atunci nu eram grozav, nu mai stiu aproape nimic.

Ca idee nu mai sunt in stare sa fac o nici macar o impartire putin mai dificila ex: 5734/3322 fara ajutorul unui calculator, nu mai stiu ce e un nr. natural, nr prim, sau vector etc.

As vrea sa ma inscriu la o facultate de domeniu, doar ca din pacate la noi nu se poate sa faci fara matematica. Am tot cautat in zadar online pana si chiar in ziar - 'medidatii matematica adulti'. Am dat mesaj pana si la 2 instituii ce se ocupa cu pregatirea copiilor. 0 rezultate.

As avea nevoie de ajutor preferabil de la cineva putin mai in tema si pe programare sa ma ia de la 0 pe matemica, timp de un an, poate chiar 2 ca sa ajung la un nivel competent pentru a ma putea descurca atat pe plan profesional cat si pe plan academic.

Sunt dispus sa investesc si timp si bani. Asa cum am resusit sa invat sa scriu cod sunt convins ca pot face si cu matematica. Cunoasteti pe cineva care m-ar putea ajuta? Eu din Ploiesti sunt, dar e ok si online.

Multumesc frumos pentru orice raspuns, si va rog fara mistouri de 2 bani, critice fara sens, este cat se poate de serioasa intrebarea si ma gandesc ca o discutie pe subiect ar putea fi utila si pentru alte persoane.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu sunt mare adept al facultății și a matematicii în programare. Dar totuși, daca tu ai reușit fara, crezi că mai are rost sa te chinui? Adică ai văzut cum merge treabă, ce ai nevoie și ce nu. Daca din 2017 te descurci fara facultate ce te oprește să înveți partea de programare tot pe cont propriu în continuare?

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Omul are nevoie de mate ca să poată descrie prin cod diverse ecuații; de pildă ca să scrii programul prin care o mașină se parchează singură, trebuie să cunoști ecuațiile mișcărilor pe care trebuie să le efectueze, a.î. să pună mașina la bordură, fără să lovească alte mașini parcate.
Și ăsta e doar un exemplu.
===
On topic: Cel mai bine ar fi să mergi să vorbești cu un profesor de liceu. O alternativă ar fi să cauți manuale de genul "Algebra pentru to(n)ți" [Calculus for fools]. Dar trebuie să știi bine engleza. Însă alea ar fi cele mai bune, americanii au un talent deosebit să facă artimetica de înțeles pentru oricine.

| Dragonfall explică (pentru suntserios):

Eu fac front end. Si imi doresc spre exemplu sa invat three.js sa pot face diferite elemente grafice si sa le animez. Imi trebui sa fac niste calcule, pentru unii banale. Eu pur si simplu nu mai stiu. Si asta e un exemplu simplu. E ca si cum a zis mihai69. Sunt anumite chestii pe care nu le pot face fara mate din pacate, sau poti dar efortul e anormal pentru a face ceva ce ar trebui sa fie banal.

| Dragonfall explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru rapsuns, am inceput sa ma uit pe khan academy ca idee. Dar cred ca tot cu "pregatire pe viu" mi-ar fi ceva mai usor.

| sierra1 a răspuns:

~As avea nevoie de ajutor preferabil d...ma ia de la 0 pe matemica~

meditațiile la mate sunt la mare modă, oferta e gârlă, doar să cauți in zona ta.

Succes

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă scrii la căutare pe Google - Cursuri de matematică online, gratis și cu plată, găsești cu zecile.