| Doctorfishadi a întrebat:

Salutari! As vrea sa dau din nou bacul! L-am luat cu 6.20 si vreau sa il dau iar. Odata ce l-ai luat cu orice nota pester 6 este posibil sa il dai iar in sesiunea urmatoarte? Merci.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU există opţiunea de mărire a notei de la BAC sad

Doar dacă ai picat la una din probe, sau dacă media generală este mai mică de 6, atunci poţi să mai dai încă o dată BAC-ul ( în sesiunea din toamnă ).
Iar atunci se poate să mai dai examen ( încă o dată ) şi la materiile la care vrei să-ţi "măreşti" nota...

Toate cele bune.

| Doctorfishadi explică (pentru bursuc001):

Asta este! Oare ma afecteaza la ce vreau sa dau? Vreau medicina veterinara! Cine sa ma bage acolo cu 6.20 crying(. Oricum sunt distrus.

| bursuc001 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

N-ai precizat la care.
Bănuiesc că vrei la cea din Bucureşti...

"ADMITERE 2014 – FACULTATEA DE MEDICINA VETERINARA

Specializarea: MEDICINA VETERINARA

Durata studiilor: 6 ani, 360 credite transferabile

Concursul de admitere la Facultatea de Medicina Veterinara, specializarea Medicina Veterinara consta in examen scris (50% din media finala de concurs) si media examenului de bacalaureat (50% din media finala de concurs).

Examenul scris consta in intrebari grila cu o singura varianta de raspuns corectă, intrebari formulate din doua discipline: BIOLOGIE si CHIMIE ORGANICA." - SURSA :
http://fmvb.ro/social/?page_id=1360

Vezi alte detalii şi în Metodologie :
http://www.usamv.ro/fisiere/file/3%20Metodologie%20admitere%20FMV.pdf

Din PĂCATE, la "buget" NU cred că ai şanse - mediile fiind foarte mari - vezi linkul :
http://www.studentie.ro/....../index.php

Dar la "taxă" vei fi admis ( cel mai probabil ) - vezi mediile din 2013 la linkul :
http://www.studentie.ro/....../index.php

| Doctorfishadi explică (pentru bursuc001):

Merci mult! Stii ce ma doare cel mai tare? Nu faptul ca sansele sa intrii sunt reduse cu medie mica, ci faptul ca nu se tine cont de adevarata valoare si adevaratele cunostinte ale individului! Sa iti zic una:Eram praf la matematica! Stii, cu cateva luni in urma ceream variante sa iau 5, chiar mi-ai recomandat ceva!
Am invatat singur fara profesorii de clasa care habar nu au ce predau, in 2 luni am invatat de la 3 cat aveam nivelul, am ajuns la 7.30 la BAC! Atat am luat la matematica, fara copy si alte tampenii.Chiar pot spune ca am ramas surprins. Apoi sa zicem ca un analfabet poate sa copieze tot si i-a 10 (cunosc, dar nu numesc)! Se duce la medicina si intra cu 9 medie totala, avand capul gol! Asta ma doare.De ce nu se tine seama doar daca ai luat BACUL(fara sa conteze nota) si sa tina seama doar de media la examenul de admitere al facultatii? Asa se face dupa mine! Parerea mea oricum nu conteaza, singurii care se pot impune in tara sunt politicienii constipati, care au sau nu BAC.Multumesc pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Cu plăcere happy

Din PĂCATE, asta-i Românica noastră şi nu prea avem ce face sad

O seară frumoasă.

| pastru009 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna seara. Stiti si ce taxe ar fi la acea facultate? Nu e nevoie un numar exact, doar ceva un numar cu aproximatie. Multumesc. happy

| Doctorfishadi explică (pentru pastru009):

Pai bursuc o avea treaba happy, dar iti raspund eu! La fara frecventa ai cele mai mari costuri.O sa iti ceara o taxa de cativa zeci de lei la inscriere si plus 150 de lei inca ceva.Iar anual o sa dai intre 2000 si 3000 de lei.Eu pentru a imi permite asa ceva ma voi angaja un an, strang in cont de card vreo 6000 de lei si apoi platesc pe mai multi ani la fara frecventa.

| bursuc001 a răspuns (pentru pastru009):

Bună!

Taxa de studii este de 5200 lei/RON pe an - vezi Art. 6/pag. 2 din "Metodologia de admitere" de la linkul oficial :
http://www.usamv.ro/fisiere/file/3%20Metodologie%20admitere%20FMV.pdf

Din această taxă, prima tranşă se achită la început, în cuantum de 2000-2300 lei/RON + alte taxe - vezi pag. 13 din "Ghidul candidatului" de la linkul oficial :
http://fmvb.ro/......V-2014.pdf

O zi frumoasă.

| Doctorfishadi explică (pentru bursuc001):

Ce de bani! Oare nu exista si alta facultate mai ieftina in Bucuresti decat medicina veterinara?

11 răspunsuri:
| Kamiichu a răspuns:

Eu stiu ca nu.

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Odata ce l-ai dat si l-ai luat nu mai e cale de intoarcere.In fine, ca sa te asiguri de acest lucru poti suna la secretariatul liceului tau.Bafta!