| Badrock a întrebat:

Bună! Dau bacul în sesiunea a 2 a la istorie, și am nevoie de nota 5 ca sa-mi iasă media 6.
Cum sa-mi structurez materia sa îmi fie mai ușor? Vreau niște sfaturi merci

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu stai foarte bine cu istoria,te poate ajuta mult teleșcoala,mai ales lecțiile predate de o doamna Iulia Caplescu, eu unul cu ea am rezonat cel mai bine.
Te-as fi ajutat cu drag cu niste materiale, însă le-am șters pe toate de nervi sad
Dar chiar și așa,daca rezolvi corect exercițiile de pe text, un 6 tot iei,deci se poate.
Ca un tips,rezolva multe variante,cat poți tu, macar exercițiile pe text și nu ai cum sa dai greș!
Multa bafta îți doresc!

| Badrock explică (pentru Hyperion7):

Mersi mult de tot?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui ca ai nevoie de nota 6, ca sa-ti iasa media 5, nu viceversa happy

Pai ia si invata toate lectiile din clasele XI si XII, cate 4-5 pe zi si pana la toamna le stii pe toate.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

Ba nu, la geografie am luat 7.60 și la romana 6.10
M-am exprimat bine
Și mai am nevoie de un 5 ca sa-mi iasă media 6

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bacul e in 2 săptămâni pentru cei ce n-au reușit să-l ia.

| blackann a răspuns:

D-aia voiai cursuri de make up sau unghii si nu mergi la facultate, ca nu ai luat bacul?

| Badrock explică (pentru blackann):

Chiar urmărești tot ce postez eu?
N-am voie sa întreb?
E fix problema mea ce fac
Și nu-mi mai răspunde la întrebări, nu m ai ajutat cu niciun răspuns

| autodidact a răspuns:

Trebuie să îți sintetizezi materia cât mai eficient și echilibrat:
1. cele 9 teme majore din programă trebuie acoperite/tratate la un nivel rezonabil, fiindcă nu trebuie să te bazezi pe noroc, adică să parcurgi foarte bine, să zicem 5 teme, iar celelalte să rămână în " suspans";
2. atunci când rezolvi variante de bac, să te axezi pe itemii aferenți primelor două subiecte, fiindcă am înțeles din mesaj că nu țintești o notă foarte mare, deși nu ar trebui să ignori nici subiectul 3 (eseul);
3. pentru nota pe care o ai drept target, trebuie să-ți esentializezi informațiile cât mai bine, deși aici esențializarea constituie o problemă relativă (ceea ce este esențial pentru cineva, este neesențial pentru altcineva); o culegere te -ar ajuta, iar oferta este destul de bogată în acest sens;
4. strategia pe care o adopți:
- program riguros (scris pe o coală de hârtie numărul de zile pe care îl aloci fiecărei teme, fiindcă am stabilit că trebuie parcursă fiecare temă, nu la perfecție, ci la un nivel rezonabil, pentru a nu avea surprize la examen);
- rigoare, există o anumită disciplină a studiului
- studiu constant, zilnic, dacă acest lucru este posibil
- recapitulări periodice/intermediare, fiindcă se tot adună materie și sunt necesare reveniri periodice pentru consolidarea/sedimentarea informațiilor
- sintezele, schemele, tabelele cu date sunt și ele de mare ajutor pentru a studia cât mai repede și mai eficient
- aspectele motivaționale sunt și ele importante ( voința, ambiția...)
- odihna și activitățile recreative nu trebuie neglijate, în ziua examenului mintea trebuie sa fie limpede, dar asta ține de cum îți organizezi timpul în ansamblu (nu trebuie să lași totul pe ultima sută de metri)
5. factorul noroc trebuie și el luat în calcul, un subiect mai abordabil, mai ușor de tratat, putând constitui un real avantaj.