| Canto34 a întrebat:

Salutari. Sunt intr-o "adanca" dilema. Nu stiu la ce facultate sa dausad. Clar va fi una pe parte reala, problema e ca mie imi place maxim matematica, si mi-ar place sa invat asta, sa invat cum sa rationez corect, cum sa deduc un argument din altul, cum sa folosesc obiecte si concepte matematice etc, doar ca nu stiu cat de folositoare imi va fi intr-o eventuala cariera, adica ce as putea sa fiu cu facultatea de matematica. In banci si etc cred ca se cere ceva facultate de economie, in IT se cere informatica, in practica cred ca se cere inginerie, desi stiu ca matematica e baza tuturor acestora nu stiu cat de folositoare este de una singura. Nu as vrea sa ajung vreun profesor sau cevasad.
Eu ma descurc foarte bine si la informatica, dar parca nu ma atrage atat de mult domeniul, desi stiu ca perspectivele pe termen lung sunt mai vaste. Economia nu ma atrage deloc, adica DELOC, iar ingineria mi se pare un amestec de matematica, informatica, fizica. Nu am nici o problema cu niciuna din stiintele astea dar as vrea sa ma specializez pe una singura, nu sa iau cate putin din toate pentru a face ceva practic. Cred ca in inginerie ar fi cele mai bune posibilitati de angajare dar nu stiu ce sa zic.
Sa imi urmez "inima"si sa aleg matematica sau sa aleg cu o oarecare sila informatica sau igineriasad.
P.S. : nu incercati sa ma atrageti spre nimic ce tine de partea umana, nu va merge!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cei doi ani pe care ii ai la dispozitie, pana la finalizarea studiilor liceale, sunt suficienti sa faca lumina in privinta optiunii tale de viitor.Si apoi, daca nu esti un "as" in matematica, nu vad de ce ai alege matematica pura cu care, in Ro, poti fi doar profesor( cercetator, nici vorba!--- cercetarea, mai in toate domeniile, este la pamant!)

| horia2012 a răspuns:

Cu matematica "curata" asa cum iti place tie mare lucru nu poti face. La noi deloc, in alta parte se putea inainte de criza. Acum e cam greu. Dupa cum ai observat toate domeniile au nevoie de matematica la diferite nivele de complexitate, dar matematica pura e numai cercetare.
Alegerea e a ta, dar in ziua de azi e destul de greu (daca nu "foarte greu")
sa gasesti o meserie care sa-ti produca satisfactii profesionale si materiale in acelasi timp. Acum esti tanar, hotarat, "ai muta muntii din loc", dar in timp,
vointa, determinarea se mai "tocesc"
si din pacate singura care iti va putea oferii satisfactie va fi partea materiala. Eu as "strange din dinti" si as alege ori ingineria (domeniul aerospatial) sau informatica. O idee.

| kzd a răspuns:

Mai bine faci ceva ce iti place, nu ce se plateste bine. Alege cu sufletul, nu cu mintea ( de fiecare data cand alegi ceva). O zi buna!

| CorneliaC a răspuns:

Daca ai rabdare sa inveti, poti sa faci si matematica (care te pasioneaza), dar si inginerie ori informatica. Eu in locul tau as alege sa fac informatica, avand in vedere faptul ca nu vrei sa fii profesor, sau inginerie daca te pasioneaza mai mult!

| AcoloUndeViselePleaca a răspuns:

Informatica Economica! Cuprinde si Economie si informatica si Matematica! Bafta!

| Canto34 explică (pentru AcoloUndeViselePleaca):

Nu ma intereseaza economia, nu ma intereseaza nimic legat de oamenibig grin in orice fel