| Gigelina a întrebat:

Saluuuut TPU, locuiesc in Germania si trebuie sa-mi aleg o a doua limba pe care sa o invat urmatorii ani pentru bacul nemtesc, franceza stiu ca e boala si mai raman numai spaniola si italiana, care i mai usor de invatat pentru un roman? mersi va pup dulce

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Engleza, fiindca e limba vorbita in majoritatea tarilor din lume.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu alege ce e mai ușor ci ceea ce îți va fi util în viitor. Cele de le poți învăța ușor le vei învăța și singur la nevoie. Alege franceza.

| Smmo a răspuns:

Toate 3 sunt usoare, seamana cu limba romana. Nu stiu ce ti se pare greu la franceza, ca e similara cu romana la foarte multe cuvinte. Cel mai bine pune-ti si tu niste filme, seriale in limbile astea si vezi ce iti suna mai frumos la ureche. Asa poti sa si inveti mai usor dealtfel.

| Karina17K a răspuns:

Italiana 100%

| CarlaEliza a răspuns:

Bună.Dar ție care limbă ti-ar fi mai ușor să o înveți? Franceza e de circulație, ar fi mai buna decât italiana sau spaniola.Franceza se vorbește în mai multe țări...nu știi niciodată când o sa ai nevoie de franceză. Părerea mea.Pe când italiana și spaniola nu prea ai ce face cu ele în viitor. Poti cauta pe net în câte/ce țări se vorbește franceza, italiana sau spaniola ca sa iti faci o idee.