| Valeriu12345 a întrebat:

Sarea de bucatarie este substanta sau nu?

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

DA, sarea de bucătărie este denumita clorura de sodiu (formula chimica-NaCl).

14 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.este tetraclorura de trinitrotoluencloranhidric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog, si turma de capre unde e ma? care paste frunzale? de morcov?

| NYK4u a răspuns:

Este o substanță solidă ionică, cristalină; R.C.F.C., pentru puncte de fierbere ridicate; solubilă în apă (H2O); electroliți, higroscopică.
sursa:Wikipedia

Răspuns utilizator avertizat
| Lolităăăă a răspuns:

Da.

| Cr1st1ii a răspuns:

Da, adevarat graiesti.

| PavelVladescu a răspuns:

Clorura de sodiu adica sarea nu este lichida deci nu ieste substanta sarea este SOLIDA

| vangaelis a răspuns (pentru PavelVladescu):

Dark Pavel mai bine nu scriai, decat sa te faci de ras.
De unde ai ajuns la concluzia ca o substanta chimica trebuie sa fie lichida si nu solida?
Afla ca substante pot fi in toate cele 4 stari de agregare. (substanta gazoasa, solida, lichida, plasma)

| RAY a răspuns (pentru vangaelis):

Asa e corect, o substanta e o combinatie de atomi de genul hidrogen cu carbon care rezulta apa sau alte substante si plasma e o substanta, plasma care exista la mii de grade cum ar fi soarele

| PavelVladescu a răspuns (pentru vangaelis):

Mersi

| vangaelis a răspuns (pentru RAY):

winking ma gandeam ca m-ar contesta cineva cu cele 4 stari de agregare.
Intr-adevar, pe vremea mea, la scoala se vorbea doar de cele 3. eh, dar lucrurile au mai evoluat de atunci, am mai citit.

| RAY a răspuns (pentru vangaelis):

Si apa poate fi plasma nu uita ca hidrogenul si carbonul sunt si in soare practic mici vapori de apa pentru cateva milisecunde sub forma de plasma

| Dragonmarius19981998marius a răspuns:

DA...sarea de bucatarie este o substanta chimica denumita si clorura de sodiu(NaCl) sau in termeni populari "Sare Gema"...