| GabitaBm a întrebat:

Se poate lua bursa de merit in ambele semestre, la facultate?( daca exista si media corespunzatoare) sau doar un semestru? sau se aloca urmatorului cu medie mare?

5 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

In primul an de facultate nu se acorda burse de merit, decat burse de studiu, in functie de media de la intrare.

Faza cu semestrele depinde de facultate. Sunt unele facultati care acorda burse anual, nu semestrial. Adica, daca tu ai avut media pe anul 1 de peste 9.80, poti lua bursa tot anul 2.

| GabitaBm explică (pentru AndraNicoleta):

Da.depinde de facultate.eu sunt in primul an si s-a acordat bursa de merit,in primul semestru unei colege, datorita mediei de la examene(sesiune), si acum eu am luat media pentru bursa, si de aceea intrebam daca e posibil sa ia si ea si eu sau se va imparti. in contract se specifica, ca bursa se atribuie pe durata unui semestru universitar adica un student poate beneficia intr-un semestru de o singura bursa. asta nu prea intelegeam tongue

| AndraNicoleta a răspuns (pentru GabitaBm):

Am inteles. Bursa nu se va imparti. Daca aveti aceeasi medie se vor da doua burse. Daca nu...va lua decat cea care are media mai mare...

| Gogu06 a răspuns:

Primul semestru primul an iei bursa in functie de media cu care ai intrat, pe al 2-lea semestru iei bursa in functie de ce medie ai avut pe primul. In al 2-lea an semestrul1 iei bursa cu media care ai avut-o pe semestrul 2 anul precedent si tot asa...

| GabitaBm explică:

Eu stiam ca bursa se da daca ai medie peste 9, 80 in semestrul respectiv...