| SG1995 a întrebat:

Se poate să învăț 3 limbi simultan?
Îmi place atât engleza pe care o știu la nivel de comunicare uzuală, cât și franceza și japoneza. Credeți că aș putea să învăț toate aceste limbi fără să mă încurc și să fac confuzie?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca da pentru ca nu prea seamana intre ele. Daca invatai franceza si spaniola era teroare. laughing

| SG1995 explică (pentru Adry05):

Se pare că la nivel fonetic avem mai multe în comun cu japonezi decât cu francezi.

| RAY a răspuns:

Tu vrei sa inveti o limba sau sasi pierzi timpul aiurea? invata o limba pe rand nu multe ca le incurci, invata engleza mai bine

| Cra4678q a răspuns:

Da
Eu invat engleza, franceza si coreeana
Eu stiu engleza tot la nivel de comunicare uzuala, ceea ce este foarte bine. Ma fac inteleasa si inteleg, deci pot spune ca o vorbesc fluent.
Deci nu-mi ramane decat franceza, pe care o invat in paralel cu coreeana
Nu prea ai cum sa incurci franceza cu japoneza, stai calm
Daca era spaniola sau italiana, da, era mai greu
Dar cu japoneza te asigur ca nu ai cum sa incurci limbile astea

| SG1995 explică (pentru Cra4678q):

Și cum înveți ai profesor, pentru că la școală a fost cam inutil din 12 ani franceză nu știu o boabă, deși sunt multe cuvinte similare, pronunția e teroare, iar la japoneză aceeași chestie.

| Cra4678q a răspuns (pentru SG1995):

Eu sunt la liceu la profil bilingv franceza. La orele de franceza vorbim doar in franceza si vorbesc si cu nativii in plus
La mine in oras exista cursuri la asociatia romano-japonza, tu probabil ca urmezi altfel de cursuri particulare, nu stiu
Eu coreeana o invat cu un profesor coreean tot la niste cursuri

| SG1995 explică (pentru Cra4678q):

De fapt n-am nicio oportunitate, idei?