| Classy a întrebat:

Trebuie sa aleg intre un caniche mediu si un beagle in apartament.Va rog,spuneti-mi care sa il iau, vreau avantaje si dezavantaje la fiecare.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Caniche-ul? E jucăuș, activ, mai ales dacă-l provoci la joacă. E neobosit. Latră foarte rar. E dulce și prietenos cu toți, e atât de curios, încât iese primul în întâmpinarea oaspeților. Dacă e necesar, trebuie să-l înveți a sta (și) singur. La început, pentru o perioadă mai scurtă, apoi, treptat, îl vei învăța și cu absențele mai lungi. Dacă-i lași mâncare, apă și jucării (care să te suplinească) poate că-i va fi mai ușor. Nu distruge nimic, dacă-i lași jucării în jur (s-ar putea ca, la început, să fie mai neastâmpărat).
Trebuie să-l scoți zilnic la plimbare/alergat (dimineața + seara, cam 60 min), pentru a-l învăța să-și facă necesitățile afară. Treptat, se va obișnui. Un animăluț, înseamnă o responsabilitate. Hrană adecvată, apă proaspătă, vaccinuri, deparazitări interne/externe, plimbări etc
Oricum, alege canishul, nu rasa beagle. Vei avea un"mieluț" de Paște, o oaie (cum spunea cineva) în miniatură.hee hee

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu am caniche. E adorabil, cuminte, blând, jucăuș. E alb și pufos, ca o vată de zahăr. : )) Și nu lasă păr.
Ai grijă cu rasa beagle, sunt mult prea gălăgioși și energici, pentru a-i ține în apartament.

| Classy explică (pentru floresdemayo):

Cum e cu strainii? Latra mult? Am un apartament destul de micut, cu 2 camere, se poate adapta? E caniche mediu.Cat timp sunt la scoala, nu distruge nimic? E linistit sau energic?

| floresdemayo a răspuns (pentru Classy):

Caniche-ul? E jucăuș, activ, mai ales dacă-l provoci la joacă. E neobosit. Latră foarte rar. E dulce și prietenos cu toți, e atât de curios, încât iese primul în întâmpinarea oaspeților. Dacă e necesar, trebuie să-l înveți a sta (și) singur. La început, pentru o perioadă mai scurtă, apoi, treptat, îl vei învăța și cu absențele mai lungi. Dacă-i lași mâncare, apă și jucării (care să te suplinească) poate că-i va fi mai ușor. Nu distruge nimic, dacă-i lași jucării în jur (s-ar putea ca, la început, să fie mai neastâmpărat).
Trebuie să-l scoți zilnic la plimbare/alergat (dimineața + seara, cam 60 min), pentru a-l învăța să-și facă necesitățile afară. Treptat, se va obișnui. Un animăluț, înseamnă o responsabilitate. Hrană adecvată, apă proaspătă, vaccinuri, deparazitări interne/externe, plimbări etc
Oricum, alege canishul, nu rasa beagle. Vei avea un"mieluț" de Paște, o oaie (cum spunea cineva) în miniatură.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege beagle, sunt mult mai frumosi, au parul mic. Canisul arata precum o oaie.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Aici vorbim de apartament deci recomand caniche, imi plac beagali dar NU sunt caini de apartament.Sunt genul de caini care vor o curte obligatoriu, daca ar trebui sa iesi afara cu un beagle de atatea ori cat isi pierde timpul normal in curte ai inebuni.Niste prieteni de familie au un canish le apartament si altii au un beagle la curte deci din ce am vazut canishul stie sa duca viata de bloc.Acum sa fim seriosi, canishi sunt urati? daca ai avea curte mai zic dar asa.Canishi sunt energici dar beagali sunt aproape hiperactivi.Canisului nu i cade parul deoarece e cret si bine infipt.Cat despre dresaj acesta e relativ usor si nu complet obligatoriu

| SabiSabinaSabiSabina a răspuns:

Eu zic sa.ti iei beagle:
-e usor de dresat
-e kawaii
-e jucaus
ATENTIE!
daca nu.l dresezi de mic poate deveni obraznic. Poti folosi recompense pentru a.l dresa mai usor.

| SabiSabinaSabiSabina a răspuns:

Eu zic sa-ti iei beagle:
-e usor de dresat
-e kawaii
-e jucaus
ATENTIE!
daca nu-l dresezi de mic poate deveni obraznic. Poti folosi recompense pentru a-l dresa mai usor.