| tony98 a întrebat:

Spuneti-mi si mie animale care traiesc numai in Asia. Urgent!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Dintre animalele cele mai răspândite in Asia se remarcă: rinocerul javanez, tigrul bengalez și tigrul siberian (sau de Amur), elefantul indian, urangutanul, jaguarul, iacul, cămila etc. Regiunile nordice sunt bogate in ursi, lyix, hermelina, lupi, vidra cat si multe pasari. Stepa si regiugile semi-aride suporta antelope si numeroase amimale rozatoare ca iepuri salbatici si soareci de camp.Pestii de apa dulce sunt gasiti in toate partile ale continentului.Lacul Baikal este faimos pentru fauna sa distinctive, desi poluarea industriala ameninta supravietuirea mai multor specii. Caprele salbatice si oile se gasesc in munti iar in Tibet exista yak. Fauna este imprastiata pe tot cuprinsul zonelor desertice ale asiei de sud – vest unde sunt multe animale pe cale de disparitie. Leul Asiatic practic a disparut. Fauna Asiei s-a diminuat mult din cauza ocurarii oamenilor care le-au vanat aproape de extinxie.

| zdrangoi a răspuns:

Citeste aici si selecteaza animalele din asia :
http://www.zooland.ro/arhiva/maimutele+de+asia