| AFR81 a întrebat:

Stiti ceva manuale care m-ar putea ajuta sa ma pregatesc pentru facultatea de istorie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă vrei să recapitulezi materia, atunci poţi alege ORICE manual/editură/autori ( să fie, totuşi, un Manual editat după 2010 ).

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Concursul este pe baza de dosar, cel putin la UBB -Cluj --- vezi criteriile de selectie :http://hiphi.ubbcluj.ro/admitere/licenta/criterii.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM din ce localitate? =))

Spre exemplu, la cea din cadrul Universităţii Bucureşti NU se dă examen de admitere - vezi detalii la linkul :
http://www.unibuc.ro/facultati/istorie/

Toate cele bune!

| AFR81 explică (pentru bursuc001):

Nu doresc manuale care sa ma ajute pentru admiterea la facultate. Se intra pe baza de dosar la mine. Doresc 1-2 manuale care sa ma ajute sa ma pregatesc pentru facultate. La liceu am fost la profilul real, deci, nu am facut foarte detaliat. Stiu istorie, dar ma gandesc ca nu-i destula, vreau sa detin ceva informatii, chiar daca o sa invat si la facultate.

| bursuc001 a răspuns (pentru AFR81):

Dacă vrei să recapitulezi materia, atunci poţi alege ORICE manual/editură/autori ( să fie, totuşi, un Manual editat după 2010 ).

| Marina01 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa urmaresti foarte multe documentare, nici nu ai idee cat te pot ajuta. Personal mi-a placut mereu istoria si desi am terminat la profil uman am invatat foarte multa materie din filmele tip documentar care se bazeaza pe vietile personalitatilor istorice, pe diverse evenimente istorice foarte importane in schimbarea cursului omenirii! big grin

| AFR81 explică (pentru Marina01):

Multumesc. Voi tine cont de sfatul tau.

| Marina01 a răspuns:

Ma bucur, in ce oras esti la facultate? Ca poate suntem colegi! big grin