| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca fiica mea copiaza, chiar ea mi-a spus. Problema e ca are numai 16 ani si nu as vrea sa impuste note, chiar cred ca ar trebui sa invete. Mie timpul nu-mi permite sa stau cu ea, sa ma asigur ca invata, dar mi-ar placea sa stiu ca pleaca din scoala cu ceva in cap... Cum s-o motivez?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Acum e cam tarziu..., trebuia sa ai grija ca ea sa fie o eleva silitoare inca din clasa I! Oricum, depinde si la ce materii copiaza, sunt materii la care chiar este inutil sa retii si sa reproduci totul mot-a-mot! Ideal ar fi ca evaluarea elevilor sa aiba in vedere nu reproducerea cat mai exacta a informatiilor predate ci capacitatea lor de intelegere si folosire in viata a informatiilor pe care le-au aflat la scoala. Degeaba esti obligat sa retii zeci de mii de formule chimice, de exemplu, daca tu vrei sa fii profesor de limba franceza! Ar trebui sa se puna accent pe aptitudinile lor si acestea sa fie dezvoltate! Ea trebuie sa invete la ceea ce considera ca ii este util si necesar!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai spune-i ca a copia este o infractiune, care in timp duce la infractiuni si mai mari. De asemenea, spune-i ca ti-e rusine ca ai o fiica care fura si aminteste-i principiile de educatie pe care i le-ai dat. Mai spune-i ca e o fata inteligenta si ca poate invata, nu are nevoie sa copieze ca ultimul prost. Motiveaz-o sa fie ambitioasa, sa fie cea mai buna, sa-si demonstreze ei insisi ca poate mai mult.

| LuS[z] a răspuns:

chestia cu copiatul e ca noi copiem atunci cand nu suntem siguri ca am invatatbine la o materie sau vrem sa luam neaparat 10.staty linistyta doamna ca fiica dumneavoastra si invata doar ca daca uita ceva sursa de inspiratie nu strica

| crisa a răspuns:

Toti am copiat, intr-un mod sau altul, in timpul scolii. Fiica ta copiaza doar la anumite materii sau la toate? Altfel spus, are anumite materii preferate, la care chiar invata? Daca nu, schimba-i profilul/specializarea, intreab-o ce-i place...
Bafta!

| deealexx a răspuns:

frate, lasati copilul in pace! voi nu ati copiat la viata voastra? la scoala inveti lucruri teoretice, dar niciodata nu iti pune nimeni situatia pe tava si`ti zice cum sa procedezi. mai bine invat-o lucruri esentiale viitorului ei, cum sa se descurce in viata mai departe. degeaba stii formule, calcule complicate sau mai stiu eu ce, daca nu stii cum sa infrunti problemele adevarate. nu zic ca e bine sa copieze, insa nu e o asa mare tragedie. si oricum, in subconstientul ei ramane ceva. isi va aduce aminte cand va intalni lucrurile acelea. inca e mica, trebuie sa o iei usor. ea acum inca are in cap ca lumea e a ei si ea e sefa. ai rabdare, caci usor usor va cobori cu picioarele pe pamant si-si va da seama ca trebuie sa ia lucrurile mai in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nu e corect, nici pentru dezvoltarea ei nici pentru colegii ei. eu ma chinui cu toti neuronii mei sa citesc si sa invat. poate nu si-a ales corect domeniul. nu pot sa-mi dau seama cum as putea copia si ignora o materie care mi se pare fascinanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Las-o libera

| cristea_gabi a răspuns:

Spune-i ca, atunci cand copiaza, nu se pacaleste decat pe sine si supune-o la teste de cultura generala prin care s-o umilesti un pic...ca sa prinda ideea.

| anana a răspuns:

Cred ca e cazul sa ai discutii cu ea despre viitorul ei. Pune-i in vedere faptul ca o tanara nu trebuie sa fie numai frumoasa, ci ca trebuie sa se faca respectata si ascultata prin felul in catre gandeste si ce are in cap...

| andrutompa a răspuns:

In liceu, adolescentii copiaza pe rupte nu numai pentru ca pot, ci si pentru ca e "cool", o fac din teribilism, conform principiului conform caruia fraierii, tocilarii invata, iar smecherii sustrag informatii si reusesc prin alte cai... Poate ca e cazul sa demitizezi principiul smecheriei si sa o faci sa inteleaga ca o smechera inculta nu prea e smechera...