| pissycutza99g a întrebat:

Sunt clasa a 7a! La fizica am invatat marimi vectoriale si scalare, deci nu pot sa inteleg cum se face, de exemplu se dau F1=200 N si pe acea linie facem 6 segmente din astea, pai daca sunt 200 N de ce facem 6 pe sageata aia? Nu inteleg cum se numara segmentii si maine dau test din asta.Va rog sa imi explicati cum sa fac, va rog mult. Fuuundaaaa cu felicitari puppy dog eyes!

Răspuns Câştigător
| adriandamian a răspuns:

Sper ca ai apucat sa citesti.Prima data ne alegem o scara; de exemplu 20N=1 cm deci 1 cm este un segment deci vor fi 10 segmente deoarece forta e de 200N.Trebuie sa ne mai alegem punctul de origine(adica punctul din care porneste vectorul)care se noteaza cu "O". Vectorul forta este F1 cu o sageata deasupra. Sper ca ti-am fost de folos.

PS:as scrie mai mult dar apoi e foarte mult spatiu si poate ma raporteaza careva ca spam

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Am primit un e-mail cu următorul text :
„ Buna,

Am observat printre postarile din comunitate exista si raspunsuri la intrebarile legate de teme. Astfel de postari contravin regulamentului nostru si ele trebuie eliminate de pe site. De aceea cand le observi, te rog sa nu mai raspunzi la ele, ci sa le raportezi.

"A + b + c= 758
a= b +186
b= a-186
a= c+49
c=a-49
a+ a-186 +a-49 =758
șamd"

Am sters postarile respective. Iti atrag atentia ca daca vei continua cu acest comportament contul tau va fi suspendat. Motivul: pe TPU.ro fiecare utilizator are obligatia sa respecte regulamentul http://www.tpu.ro/blog/?p=3596.
Daca iti doresti sa faci parte din comunitatea TPU.ro in continuare, renunta la orice postari de acest tip.

O zi placuta,
Cristina, TPU.ro "

subiectul mesajului :

Avertisment TPU.ro

Deci această persoană numită Cristina, m-a avertizat, să nu vă mai ajut la teme, sub sancțiunea anulării contului!

Nu am înțeles nimic din postarea ta caută cu Google : vector, mărimi vectoriale, mărimi scalare, forțe, forță, calculul cu mărimi vectoriale, adunarea a mai mulți vectori, șamd

| pissycutza99g explică:

F1=200 N
----|----|----|----|----|---->
scuze ca am pus punctat dar nu inteleg cum se numara...