| jetstreamsam a întrebat:

Sunt clasa a IX-a si risc sa nu trec la fizica si posibil la matematica, pot sa raman repetent?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti ramane repetent doar daca nu reusesti la examenele de corigenta, bineinteles daca vei ramane corigent la sfarsitul anului, respectiv mediile vor fi sub 5. Pana atunci mai este destul timp sa obtii note care sa-ti duca media peste 5.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa ramai repetent daca nu inveti si nu treci corijentele.
La liceu nu mai are nimeni obligatia sa te treaca ca al scoala generala, asadar daca pui mana serios si inveti, vei trece, daca nu inveti vei ramane repetent si la anul mai faci odata clasa a IX-a.

| Alpha00 a răspuns:

Nu pot să îți spun sigur dacă vei rămâne repetent sau nu, deoarece depinde de regulile școlii tale și de notele pe care le ai la celelalte materii. Dar pot să îți ofer câteva sfaturi pentru a te ajuta să te pregătești mai bine pentru examene.

În primul rând, îți recomand să consulți programa școlară pentru clasa a IX-a la fizică și matematică și să vezi ce subiecte trebuie să stăpânești. Poți găsi programa școlară pe site-ul Ministerului Educației.
https://www.edu.ro/......tica_0.pdf

În al doilea rând, îți sugerez să rezolvi cât mai multe exerciții și teste de fizică și matematică, pentru a-ți dezvolta abilitățile de calcul și raționament. Poți găsi lecții și teste online pe site-uri precum Eduboom sau Scientia.
https://eduboom.ro/lectii-pe-materii/physics/9-clasa
https://www.scientia.ro/......-ix-a.html

În al treilea rând, îți propun să ceri ajutorul unui profesor sau al unui coleg care se pricepe mai bine la aceste materii. Ei te pot ajuta să înțelegi mai bine conceptele și să îți corecteze greșelile.

Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să te descurci mai bine la fizică și matematică. Nu uita că efortul tău contează cel mai mult și că poți reuși dacă înveți cu atenție și perseverență. Mult succes!

| jetstreamsam explică (pentru Alpha00):

Am uitat sa mentionez ca la fizica am un 8, 3, 3 si la matematica am un 4, 3, 5, 3, iar la restul materiilor am medii de la 7 in sus, oricum iti multumesc pentru acest raspuns informativ