| user123456789 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a (8)si m la chimie un 8 si un 2, imi iese media? trec clasa? intru in examen? daca iese de exemplu 4, 50 se rotunjeste media la 5 ca la calculator da 5. Ms frumos!

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Media se face cu notele adunate, iar apoi rezultatul impartit la cate note sunt.

8+2=10
10:2=5.

Daca pe primul semestru ti-a iesit 4, atunci generala va iesi 4, 5 si daca te regeri la media generala, ea nu se rotunjeste, decat cea semestriala.

Daca pe primul ti-a iesit media semestriala peste 4, atunci nu iti fa probleme, dar daca ti-a iesit sub sau egal cu 4 ar trebui sa tragi putin sa iti iasa 6 altfel nu e bine. happy

| MariusBoy2013 a răspuns:

Da treci, aduni notele si imparti la 2, din ce ai tu acolo iti iese media 5 treci.
daca mai faci rost de 8 iti iese media 9
8+2+8=18:2=9

| whatevernvm a răspuns (pentru MariusBoy2013):

Impartit la 3happy Media se face cu notele adunate si imparite la cate note sunt, adica 8+8+2=18:3=6.
Nu mai vorbi prostii.

| DAC a răspuns (pentru MariusBoy2013):

Cu doua note de 8 si una de 2 ii iese media 9? laughing))))))))
Buna asta.
Se face media artimetica a notelor, nu se imparte suma notelor la 2 laughing
Cate note ai, la atat imparti.
Enjoy!

| MariusBoy2013 a răspuns (pentru DAC):

Lol credeam ca se imparte la 2straight face

| MariusBoy2013 a răspuns (pentru whatevernvm):

Credeam ca se imparte la 2straight face
ori cate note ai avea.

| danysasuke7 a răspuns:

Da treci clasa dar ii spui sa te asculte sa-ti maresti media daca vrei

| user123456789 explică:

Pe primul semestru am avut media 6.Deci?

| whatevernvm a răspuns (pentru user123456789):

Nu se intampla nimic daca ai avut pe primul 6.