| MiLaS a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si fac matematica M2 si as vrea sa merg la facultate de Informatica, as vrea sa stiu daca merg la acea facultate imi cere matematica M1?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fa-ti o idee, cu un click pe specializarea informatica (UBB, Cluj):http://www.cs.ubbcluj.ro/......2014-2015/

| darrio2007 a răspuns:

Da.M1.Cert.

| Libelle a răspuns:

Nu se pune problema de M1 sau M2. Se pune problema de cunoștințe.
La M1 înveți cât să intri la Matematică Informatică, dar dacă nu lucrezi mult și nu ai o înclinație spre matematică, nu te sfătuiesc să dai acolo.
La M2 înveți mai puțină materie decât la M1 deci îți trebuie în mod clar pregătire intensă suplimentară.

Dar nu zice nimeni că e imposibil. Dacă îți place informatica și asta îți dorești, go for it!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La facultatea de informatica ai nevoie de la M1 in sus ca sa zic asa

| neutrino a răspuns:

De cerut nu-ti cere nici M1, nici M2, dar daca nu stii multa matematica nu vei face fata. Aceasta facultate nu este o gluma.

| MiLaS explică:

Dar auzeam ca in primul an nu apare nici macar o cifra in matematica, numai literelaughing E adevarat?