| DorothyAnn a întrebat:

Sunt obsedata de siguranta calculatorului meu, si a fisierelor lui. Am parolat calculatorul, dar intrebarea este urmatoarea: exista o cale sa parolez un folder?

Fundita pentru primul raspuns util!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

PROGRAM DE PAROLAT UN FOLDER/FISIER...Cu EncryptOnClick
Programul EncryptOnClick este foarte mic si il poti descarca de aici: http://storage0.dms.go4it.ro/......-setup.exe Uite un tutorial cu el aici: http://www.go4it.ro/......r-3559738/ Pentru a parola un folder deschide aplicatia, la rubrica Encrypt da click pe Folder, si introduci o parola de 2 ori. Aceasta parola o sa iti fie ceruta cand vrei sa accesezi folderul criptat si blocat prin parola. E simplu de folosit. Bafta!

| DorothyAnn explică (pentru neluL):

Iti multumesc!

| neluL a răspuns (pentru DorothyAnn):

Cu placere! bye, bye wave

4 răspunsuri:
| unchiulgeek a răspuns:

Sigur ca exista. Descarca programul My Lockbox de aici http://fspro.net/my-lockbox/
Dupa ce ai instalat My Lockbox, procedezi asa :
1. alege o parola
2.confirma parola
3.clik next
4.selectioneaza folderul ( Browser )
5. clik OK
6. Next
7.Finish
Când vei deschide calculatorul, folderul parolat ( ca prin magie ) nu va mai fi. Pentru a avea acces la folder, faci dublu clik pe icoana My Lockbox, inserezi parola, si voila...
Când ai terminat treaba cu folderul respectiv nu uita să îl "închizi cu lacătul", ca să dispară ( clik dreapta pe icoana My Lockbox de lângă ceasul windows şi selecţionează Look and Quit.