| Gigi777 a întrebat:

Te ajuta cu ceva carnetul cu note in viata sau e doar ca sa vada parintii situatia elevului? Ti-l va cere cineva vreodata la un interviu sau la facultate sau, eu stiu, un politist? Trebuie sa ai toate notele din catalog notate in carnet?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Notele, indiferent unde sunt scrise, iti arata gradul de cunostinte pe care il ai. Carnetul ti-l cere parintii.

| Yurisa a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici foaia matricola n-o sa ti-o ceara nimeni, dar carnetullaughing

| cosmin1324 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia o cere la admitere la unele universitati dar nu stiu pentru ce

| anonim_4396 a răspuns (pentru cosmin1324):

Mie nu mi-a cerut nicaieri

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, la interviuri la facultatile bune de afara se cere foaia matricola...si uneori iti mai si cere sa explici vreo nota, daca e una care iese in evidenta.

Iar cu carnetul obtii toate reducerile oferite elevilor (la metrou, film, etc).

| Ana7807820 a răspuns:

Nu trebuie sa fii asa de revoltat ca iti vad parintii nota aia nasoala la o materie, asta e viata.
Carnetul de note foloseste la aplicarea reducerilor substantiale (50% sau chiar mai mult) la mijloacele de transport, bilete de cinema etc. De asemenea dovedeste ca, intr-adevar, faci studii si ai putea avea sanse sa te angajezi undeva de la 16 ani! Am platit intr-o excursie cu clasa 10 lei in loc de 30 pentru un bilet la un punct turistic popular deoarece aveam carnetul de note la mine!
Fii mai silitor daca vezi ca esti intr-un conflict cu un profesor si respecta-ti mai mult parintii, caci ei sunt singurii care te iubesc cu adevarat si care vor sa aiba grija de tine!